arrowarrow2backtotopDeutschdropdownEnglishEspañolEestifacebookSuomiFrançaiskarge-service1karge-service2karge-service3karge-service4large-channelslarge-dayslarge-growthlarge-photoslarge-searchlarge-teamlarge-tvlocation-homelocationlocation2logo_domusmailphonephone2PortuguêsquoteРусскийsearchticktwitteryoutube

Suvila müügi tulumaksuvabastus

Talv on see aeg, kus on paras teha plaane järgmiseks suveks. Ehk suvila ostmiseks või hoopis selle müümiseks. Nagu iga kinnisvaratehingu kavandamisel on ka seejuures mõistlik pöörata tähelepanu maksuküsimustele. Teadupärast sätestab Tulumaksuseaduse § 15 lg 5 p 4, et müüja vabastatakse tulumaksu tasumisest suvila ja aiamaja müügist saadud kasu osas, kui objekt on olnud müüja omandis üle 2 aasta ja kinnistu suurus ei ületa 0,25 ha.

Tulumaksuseaduse § 15 lõikes 5 punktis 4 toodud maksuvabastus rakendub vaid juhul, kui müüakse suvila või aiamaja – st ehitusregistris on ehitise nimetuseks suvila või aiamaja. Kui ehitisregistris on hoone nimetuseks märgitud elamu, olgugi, et seda (näiteks vana talumaja) kasutatakse vaid suvilana, siis Maksuameti tõlgenduse kohaselt sellele maksvabastust selle sätte alusel kohaldada ei saa. Teoreetiliselt on võimalik argumenteerida, et ka ehitusregistris elamu nime all olev hoone võib olla sisuliselt suvila ning seaduse tõlgendamisele tuleb sisuliselt läheneda, kuid seni ei tea ma ühtegi usinat, kes sellise vaidluse üles oleks võtnud ja Riigikohtuni välja viinud.

Loomulikult tulevad teiste nimetustega hoonete puhul kõne alla ka teised maksuvabastuse sätted. Näiteks müüdava hoone kasutamine alalise elukohana arvestatava perioodi jooksul enne müügitehingut, kusjuures konkreetset ajalist piirangut elukoha müügil analoogiliselt suvilale või aiamajale ei ole sätestatud. Küll aga tuleb arvestada, et kahe aasta jooksul ei saa tulumaksusoodustust rakendada rohkem kui ühe alalise elukoha müügile. Seega – kui kavandate mitme kinnisvaraobjekti müüki, siis tasub pikalt ette mõeldes läbi kaaluda millele maksuvabastust rakendada ja kuidas see korrektselt korraldada.

Samuti pakub tulumaksu osas maksusoodustust hoone/kinnistu omandamine omandireformi käigus. Igaks juhuks juhin tähelepanu ka sellele, et kui omandireformi käigus omandatud maakodu on liikunud näiteks vanavanemate käest pärimise teel järeltulijate kätte, siis on tõenäoliselt pärimise puhul järeltulijate poolne kulu selle kinnistu omandamiseks  olnud 0.- ning seetõttu on kogu müügisumma tulumaksuga maksustatav.