arrowarrow2backtotopDeutschdropdownEnglishEspañolEestifacebookSuomiFrançaiskarge-service1karge-service2karge-service3karge-service4large-channelslarge-dayslarge-growthlarge-photoslarge-searchlarge-teamlarge-tvlocation-homelocationlocation2logo_domusmailphonephone2PortuguêsquoteРусскийsearchticktwitteryoutube

KUIDAS TEHA ÜÜRIKORTERIST OMA KODU

Kinnisvaraturg muutub tasapisi ning sellega seoses muutub üürikorteris elamine järjest tavalisemaks. Seejuures kipuvad ka üüriperioodid pikenema ning suureneb vajadus kodutunde järele. Üürikorteri kodusemaks muutmisega seonduvad aga mitmed küsimused. Esmalt tuleb loomulikult mõelda disainile, teisalt tuleb päevakorda muudatustega kaasnev majanduslik pool, kolmandaks aga ei tohi ära unustada ka üürisuhte juriidilist raamistikku. Siinkohal pööraksin järjestuse vastupidi, alustaksin põhilistest juriidilistest nüanssidest ning lõpetaksin lihtsamate disaininippidega.

Millised on üürniku võimalused üürikorteri ümberkorraldamiseks?

Eluruumi üürilepingut sõlmides lepivad omanik ja üürnik kokku üüritava pinna sihtotstarbelises ning heaperemehelikus kasutamises, millele lisanduvad kahe poole vahel jagatud korrashoiukohustused ning seonduv vastutus. Sellest tulenevalt on üürniku õigused üüritud eluruumis kardinaalsete ümberkorralduste tegemiseks üldjuhul piiratud. Võlaõigusseaduse kohaselt võib üürnik teha üüritud asjale parendusi ja muudatusi üksnes üürileandja nõusolekul. Üürileandja samas aga ei või keelduda selle andmisest, kui parenduste ja muudatuste tegemine on vajalik asja kasutamiseks või mõistlikuks majandamiseks. Omaniku poolne kooskõlastamine on oluline mõlema osapoole jaoks, sest kui üürileandja on parenduste ja muudatustega eelnevalt nõustunud, pole tal ilma eelneva kokkuleppeta võimalik nõuda üürtavas eluruumis remondieelse olukorra taastamist. Kinnisvarafirma igapäevatöös näeme, et kooskõlastamist vajavate ümberehituste tegemine on küllaltki erandlik. Remondi vajadusel (pigem odavate eluruumide puhul) või sisekujunduse muutmise soovi korral (pigem kallite korterite/majade puhul) lepitakse juba üürilepingu sõlmimisel kokku konkreetsetes ehitus- ja remonttöödes kas üürniku või omaniku kohustusena ning sellele vastavalt ka alandatakse või suurendatakse üüritasu.

Üürnik võib üürilepingu lõppemisel tema poolt asjale tehtud parenduse või muudatuse ära võtta, kui seda on võimalik teha ilma eluruumi kahjustamata ning omanik selle allesjätmist üürnikule ei kompenseeri (näiteks üüri alandamisega lepingu kehtivusperioodil). Mis kompensatsioone puudutab, siis üldjuhul jääb täieti tähelepanuta Võlaõigusseaduse säte, mille kohaselt võib üürnik nõuda omanikult mõistlikku hüvitist, kui tema poolt tehtud remondi tulemusena on eluruumi väärtus kasvanud. Loomulikult on sellist hinnatõusu keeruline tõendada ning ka hüvitise mõistlikku suurust raske määrata, kuid erinevate ekspertiisidega on võimalik põhjendatud numbrid siiski leida.

Kas üürikorterit tasub remontida?

Nii jõuamegi üüritava eluruumi parendamisega seotud majanduslike küsimusteni. Likviidse kinnisvaraturu tingimustes on igal objektil suhteliselt hästi prognoositav väärtus. Kui korteri või maja parendamine (sõltumata sellest, kas tegemist on vajalike, kasulike või toreduslike kulutustega) tõstab tehatavate kulutuste või enama võrra selle objekti väärtust, siis on tõenäoline, et üürnik ja omanik suudavad kokku leppida ka ümberkorraldustega seotud kulutuste hüvitamises (näiteks kompensatsiooni maksmisena või üüri alandamisena). Kui muudatused vara väärtust ei suurenda, siis tõenäoliselt ka omanik hüvitise maksmisega või muul viisil kompenseerimisega ei nõustu. Turu keskmise üürhinnaga korterisse aga mõistlik üürnik suuri investeeringuid kindlasti ei tee vaid valib selle asemel parema korteri. Nii jäävadki üldjuhul üürniku kodukujunduse arsenali vaid väiksemad ning kergesti teisaldatavad sisekujundusnipid. Seejuures on valikuvõimalus peaaegu lõpmatu ning vaid üürniku fantaasia on selles osas piiriks.

Lihtsaimad ja odavaimad sisekujundusnipid üürikorterisse

1. Lisa värvi. Mõne seina või selle osa ülevärvimine või tapetseerimine on tegelikult meeldivalt odav. Isegi, kui seda tuleb teha uuesti pärast üürilepingu lõppemist. Isetegemisest ning oma maitse järgi kujundatud värvigammast saadav rahuldus üürilepingu kehtivusajal kompenseerib selle kulu kindlasti. Mõistlik kasutada ka juhul, kui kolid üürikorterisse oma mööbliga ning vajad ühtse stiili saavutamiseks kindlaid domineerivaid toone/mustreid. Värvimuudatused soovitan korteriomanikuge eelnevalt kooskõlastada.
2. Lisa pilte. Isegi kui sa ei ole tuntud kunstiteadlane või oksjonimaja omanik, on sul võimalik kujundada oma uus kodu näiteks sinu enda parimaid fotokunsti saavutusi suuremas formaadis eksponeerides. Ilusad looduspildid möödunud suvest muudavad üürikorteri just „sinu“ koduks ning soojendavad kõledaid talveõhtuid. Kindlasti rõõmustavad need ka kõiki su külalisi.
3. Kasuta dialoogi. Oma mööbliga üürikorterisse kolides saad valida ja paigutada asjad nii, et need omavahel „suhtleks“. Kui juba möbleeritud üürikorter on igav, siis võid sama tulemuse saavutada olemasoleva mööbli ümberpaigutamise ning mõne kõneka detaili lisamisega. Kui korteris on mingit domineeriv toon või muster, siis paiguta oma mööbel sellele vastavalt. Kui seda pole, siis toon see ise sisse. Uued kardinad, vastavas stiilis/värviga lillevaas jms elemendid võivad muuta algselt plassina näiva korteri elavaks ja kõnekaks.
4. Kasuta taimi. Taimed nõuavad hoolt ja on seega vägagi personaalsed. Üldjuhul üürikorterites omanike poolt taimi pole, sest keegi ei saa kindel olla uue üürniku botaanikalembuses. Kuid kui tood koos oma muude asjadega uude üürikorterisse ka mõned taimed, siis muutub ehk senini veidi kõledana tundunud ruum tundmatuseni. Ole ettevaatlik, et lillepotist väljavalguv kastmisvesi ei rikuks siseviimistlusmaterjale.
5. Peida koledused. Kuna „mitte-nii-heas-seisukorras“ üürikorteris kaptaalsema remondi ettevõtmine on eelarvelistel põhjustel enamasti võimatu, siis tuleb koledused odavate nippidega lihtsalt kaotada. Näiteks suure osa põrandast katab mööbel – ülejäänud osale saad panna mõne väga mõnusa vaiba. Näiteks koledasse vannituppa saad lihtsalt teha vanni esipaneeli, riputada senale mõne lisapeegli, riiulikesi hästilõhnavate hügieenitarvikutega ja rohkelt nagisid erivärviliste rätikutega. 30 aastat remontimata köögis aga saad kasutada pilte, kangaid jms vahendeid puuduste peitmiseks ja meeleolu loomiseks. Seintesse aukude tegemise igasuguste asjade riputamiseks/paigaldamiseks soovitan samuti eelnevalt omanikuga kooskõlastada.