arrowarrow2backtotopDeutschdropdownEnglishEspañolEestifacebookSuomiFrançaiskarge-service1karge-service2karge-service3karge-service4large-channelslarge-dayslarge-growthlarge-photoslarge-searchlarge-teamlarge-tvlocation-homelocationlocation2logo_domusmailphonephone2PortuguêsquoteРусскийsearchticktwitteryoutube

Korterite tehinguid juunikuus vähem. Narvas pea pooled ostjad välismaalased.

Juunikuu suuremate linnade korteriturg oli passiivsem kui kuu varem, sest tehingute arv Tallinnas, Tartus, Pärnus ja Narvas vähenes. Mõningase languse tegid läbi Tallinna ja Narva tehingute keskmised hinnad, teistes linnades keskmine hind tõusis.

Maa-ameti tehingustatistika andmetel teostati juunis Tallinnas 559 korteriomandi tehingut, mis on 170 võrra vähem kui maikuus. Tehinguandmeid detailsemalt vaadates jäi silma, et juunikuu arvele läheb ka Nõmme linnaosa Ravila tänava arendusprojekti korterite plokktehing 26 korteriga. Seega tehti turutaseme tehinguid pealinnas veelgi vähem. Üldjoontes oli tänavu juunikuu tehingute maht võrreldav 2012. aasta sama ajaga.

Tallinna korteriomandi ostu-müügitehingute keskmine hind oli Maa-ameti andmetel 1203 €/m², mis on 4,3% madalam kui maikuus. Aastases võrdluses oli möödunud kuu hinnatase ca 9% kõrgem. Eespool mainitud plokktehing mõjutas ka keskmist hinda madalamaks – kui see plokktehing välja jätta, siis keskmine hind oli juunis ca 1230 €/m², mis on siiski väiksem kui maikuus.

Uusi kortereid müüdi esialgsetel andmetel Tallinnas ca 54. Seejuures sisaldab see number Lasnamäel Võidujooksu tänava arendusprojekti 18 korteri müügi vormistamist.

Tartus tehti ametliku statistika alusel juunikuus 131 korteriomandi tehingut, mis on 25 võrra vähem kui maikuus. Sarnaselt Tallinnale sisaldas eelmine kuu Tartus üht plokktehingut, mis sisaldas siiski ainult 5 korterit. Aastases võrdluses oli käesoleva aasta juunis tehinguid rohkem – 2012. aasta juunis oli tehinguid kokku 119.

Tartu elamispindade tehingu keskmine hind oli üle nelja aasta rohkem kui 1000 €/m² – Maa-ameti statistika andmetel oli juunikuu tehingute keskmine 1008 €/m², mitteturutehingud välja jättes oleks keskmine hind 1046 €/m². Samalaadne hinnatase oli viimati 2008. aasta IV kvartalis

Uusi elamispindasid müüdi Tartus esialgsetel andmetel 15, neist 7 olid Kummeli tänava arendusprojekti korterite müügitehingute lõplik vormistamine.

Pärnus teostati juunikuus 50 korteriomandi tehingut, mis on maikuuga võrreldes 15 võrra vähem. See-eest keskmine hind tõusis tasemele 810 €/m². Tegemist on üsna kõrge hinnaga, sest keskmine hind üle 800 €/m² on viimastel aastatel olnud ainult mõnel üksikul korral. Kuna suvepealinna elamispindade tehingute arv ja keskmine hind on kuude lõikes väga kõikuvad, siis parema pildi üldise hinnataseme muutumisest saab veerandaastate võrdlemisel. Kui 2012. aasta II kvartali keskmine hind oli 715 €/m², siis tänavu on see 781 €/m², seega kasv 9,2%.

Narva linna korterituru statistika oli ebameeldiv üllatus, sest juunis tehti ainult 32 korteriomandi tehingut, samas kui maikuus oli 60 tehingut. Kui eelmise aasta augustikuu tulemus oli 39 tehingut, mis oli samuti teiste kuudega võrreldes vähe, panime osalt selle põhjuseks puhkused. Nüüd võib olla vähenenud ostude põhjuseks liiga kõrged müügihinnad. Kinnisvaraportaali kv.ee andmetel on viimaste kuude müügipakkumiste keskmine hind ca 570 €/m². Juunikuu keskmine tehinguhind oli Maa-ameti andmetel 396 €/m² (keskmine hind langes alla 400 €/m², mediaan oli see-eesti 425 €/m²). Seega on küsitud hindade keskmine ca 45% kõrgem võrreldes tehtud tehingute keskmisega. Iseenesest pole hinnakäärid midagi erilist, kuid nii suurt vahet mujal ei ole (näiteks Tartus on vahe ca 16%). Narvas pakutavad kõrge hinnaga elamispinnad on osaliselt suunatud venemaalastele, mis on tõenäoliselt ka õige, sest juunikuu korterite ostjatest veidi alla poole olid välismaalased.