arrowarrow2backtotopDeutschdropdownEnglishEspañolEestifacebookSuomiFrançaiskarge-service1karge-service2karge-service3karge-service4large-channelslarge-dayslarge-growthlarge-photoslarge-searchlarge-teamlarge-tvlocation-homelocationlocation2logo_domusmailphonephone2PortuguêsquoteРусскийsearchticktwitteryoutube

5 kõige olulisemat asja, mida oma esimese kodu otsinguid alustades silmas pidada

Öeldakse, et esimene vasikas läheb ikka aia taha. Mitte keegi ei taha aga, et esimese koduga nii läheks ja lohutuseks võib kohe öelda, et seda saab vältida.

Viimasel ajal olen oma töös kokku puutunud mitmete noorte inimestega, kes on oma esimese kodu otsinguil ja enamasti on neid kahte tüüpi – ühed teavad väga täpselt, mida otsivad (ehk liigagi?) ja teised, kel on vaid aimu oma rahalistest võimalustest, kuid puudub konkreetsem mõte. Mis on siis kõige olulisemad punktid, mida silmas pidada, kui päris esimene oma kodu on plaan osta?

1. Selgita välja oma rahalised võimalused
Ükskõik, kui täpselt sa tead, missugune su uus kodu välja peab nägema või kus asuma, ei saa üle ega ümber selle hinnast. Hinnapiiride paika panemine annab otsingutele suuna – korter või maja; suur või väike; kallim või taskukohasem linnaosa; uusehitis või vanem, renoveeritud või armastust ja hoolt vajav. Juba selles mõtlemise etapis tasub suhelda esmase aimduse saamiseks oma kodupangaga, et teada saada, mis on sinu laenuvõimekus. Lisaks tuleks kaardistada ka sissemaksu või tagatisvõimalused, sest unistada on küll tore, aga kui reaalne võimekus sellega ei klapi, võib tuju kiirelt nulli minna.

2. Pane kirja kõik, mida oma kodult ootad
Esimese hooga tasuks kõik soovid paberile panna: mitu tuba, kui palju ruumi ja millises piirkonnas ning kas rõduga või ilma. Lisaks tasub varakult mõelda, kas sulle on tähtis ka parkimine, hoopis ühistranspordipeatus või äkki mõlemad? Siis tasub mõelda juba detailsemalt, kas sinu jaoks on oluline ka mitmendal korrusel korter asub, on seal vann, saun või just kindel kütteliik, mida eelistad tulevikukulusid silmas pidades? Või on sinu jaoks sellest kõigest olulisem hoopis sportimisvõimalused ja mere lähedus?

3. Märgi üles oluline, aga ka meeldiv
Mõtle läbi kõik, mis sulle kodu puhul oluline on ning reasta võimalusel tähtsuse järgi veel detailsemalt oma soovid, et ühel hetkel, kui on sobiv, aga mitte täiuslik kodu näiteks silmapiiril või mitu head sulle meeldivas piirkonnas, teaksid ka, milles oled nõus järele andma rohkem ja milles vähem. Lisaks annavad need su otsingutele täpsema aluse, sest näiteks 2-toalisi Mustamäel bussipeatuse lähedal võib olla valikus lausa kümneid. Kui leiad mitu toredat kandidaati, kus kõik oluline olemas, tasubki just vaadata oma ülejäänud nimekirja, küsides endalt: milline kodu pakub kõige enam meeldivaid lisaväärtusi?

4. Leia endale usaldusväärne kinnisvarakonsultant
Kui sa ka väga täpselt tead, mida otsid ja sedagi, kuidas seda leida, siis on professionaalse kinnisvarakonsultandi kaasamisest ikkagi rohkesti abi. Konsultant vaatab üle potentsiaalsed kodu kandidaadid ja kontrollib ehitisregistri andmeid, et juba varakult juhtida su tähelepanu ka detailidele, mida sa ise märgata osata ei pruugi. Kui korteris on näiteks tehtud ümberehitustöid ja need registris ei kajastu, võib tekkida pangalaenu saamisega takistusi. Paraku võib see selguda alles siis, kui hindamisakt tellitud, korter broneeritud ja ostuhuviline juba õhinaga panga otsust ootamas. Sellises faasis saadud halvad uudised ei rõõmusta kindlasti koduotsijat ja konsultandi kaasamine aitab neid ennetada. Samuti omab konsultant paremat ülevaadet kogu kinnisvaraturust, sageli ka kinnisvarast, mis veel oma teed portaalidesse leidnudki pole ja oskab oma kogemusele tuginedes soovitada koduotsijale alternatiivseid objekte. Kui kodu leitud, aitab konsultant pidada ka läbirääkimisi müügihinna ja lepingu tingimuste osas, mis sageli tuhandeid eurosid säästa aidata võivad.

5. Usalda oma sisetunnet.
Isegi, kui välja valitud kodu vastab kõikidele soovitud punktidele paberil, on üks tähtis asi veel, mida ei saa käega katsuda ja sõnadega seletada – oma kodu tunne. Tasub kindlasti võtta aega ja tunnetada kodu, soovi korral käia seal mitu korda, ka erinevatel aegadel päevast ja mõelda, kas kujutan ennast ette siin elamas? Seal olles tasub mõelda, kas näed seal lahti rullumas pilti oma kodust – kas kujutled, kuidas paigutaksid mööbli ja kuidas seal sõpradega aega veedad?

Kui tunne on õige, hind sobib ja kõik olulised punktid ka täidetud, siis ongi see päris oma kodu leitud. Konsultandi abiga läheb ostu-müügilepingu sõlmimine notari juures sujuvalt ning kodu vastu võtmine ja üleandmise-vastuvõtmise akti koostamine stressivabalt.