arrowarrow2backtotopDeutschdropdownEnglishEspañolEestifacebookSuomiFrançaiskarge-service1karge-service2karge-service3karge-service4large-channelslarge-dayslarge-growthlarge-photoslarge-searchlarge-teamlarge-tvlocation-homelocationlocation2logo_domusmailphonephone2PortuguêsquoteРусскийsearchticktwitteryoutube

Domus Kinnisvara alustas muinsuskaitsealuse Thamme Villa rekonstrueerimist

Domus Kinnisvara ja Tolira Ehitus alustasid Tallinna südalinnas aadressil Mardi 3 asuva muinsuskaitsealuse Thamme Villa rekonstrueerimistöid. Maja koos uute korteritega valmib aasta pärast.

Mitte lihtsalt üks järjekordne puitmaja

Thamme Villaks nimetatud hoone on oma aja üks suurimatest ja esinduslikematest puitmajadest kogu piirkonnas. Ehitismälestisena tunnustatud hoone on Tallinna puitarhitektuuris niivõrd oluline, et projekti toetab omalt poolt ka Muinsuskaitseamet.

Domus Kinnisvara juhatuse liikme Ingvar Allekandi sõnul on muinsuskaitse all oleva väärtusliku hoone taastamine põnev väljakutse, sest lisaks koostööle Muinsuskaitseametiga peab ka ehitajal olema vastav pädevus ja litsents just selliseid töid ette võtta. „Tegemist pole kindlasti mitte tavalise arendusprojektiga ja selle valikul sai määravaks just maja eriline arhitektuur, mille terviklikul säilimisel on ajaloopärandi mõistes suurem roll, kui lihtsalt ühe järjekordse puitmaja kordategemine,“ lisas Allekand.

Hoone rekonstrueerimisel säilitatakse algupärane hoone välisilme, ent mõningate nõuetega peab arvestama ka korterites sees. Näiteks tuleb taastada maja algupärased laed. Originaali näitel kasutatakse ka uues siseviimistluses ajaloolisi elemente, näiteks lambriid, millega viimistletakse korterite esikud või detailirohked karniisidega vannitoaplaadid, mis samuti rõhutavad maja väärikat ajalugu. Domus Kinnisvara kutselise maakleri Lenne Kontori sõnul on seda tüüpi projektid ka hea investeering. „Oleme näinud, et erilised korterid hoiavad ja kasvatad ajas väärtust paremini kui tavalised uusarendusprojektid,“ lisas Kontor.

Kirju ajalooga hoone saab uue hingamise

1885. aastal ehitatud Thamme Villast saab 2025. aastaks taas elumaja. Projektiga saab leevendust ka Tallinna süda- ja kesklinna piirkonnas esinev suurte elupindade puudus, sest sellesse majja luuakse nii 4- kui 5-toalisi kortereid ning võimalus hoovimaja kasutusele võtta eramajana.

Maja ajalugu on aga täis kirevaid lugusid. Esialgu elamuks ehitatud hoone sai üsna pea pärast valmimist kasutust hoopis „lõbusa majana“.  Tsaariaegsed lõbumajad olid nimelt peened kooskäimise kohad ning Mardi tänav oli sel ajal justkui omaaegne Tallinna punaste laternate tänav. 1905. aastaks oli aga majas see tegevus lõpetatud ja tänaseks on see tänaval ainus sellest perioodist säilinud hoone. Vahepealsel ajal on maja olnud veel nii elamu, haigla, kool kui ka tervisekliinik.

Maja arhitekt on Johann Nicolai Thamm vanem, kes on oma erilise käekirja ja detailirohkete elamutega ka pealinna teistes piirkondades esindatud. Tema tööd on veel näiteks Maarjamäe suvemõisa loss, Narva mnt 32 uhke puitelamu ja Pikk 16 Vanalinnas, kus täna tegutseb Maiasmoka kohvik.

Tähistame koos ehituse algust 9. juuli kell 18.00 Thamme Villa hoovis! Pakume suupisteid ja tervitusjooki ning räägime kinnisvarainvesteeringutest. Lisainfo ja registreerimine siin.

Tutvu Thamme Villa korteritega siin: thammevilla.domus.ee