arrowarrow2backtotopDeutschdropdownEnglishEspañolEestifacebookSuomiFrançaiskarge-service1karge-service2karge-service3karge-service4large-channelslarge-dayslarge-growthlarge-photoslarge-searchlarge-teamlarge-tvlocation-homelocationlocation2logo_domusmailphonephone2PortuguêsquoteРусскийsearchticktwitteryoutube

Tartu uutest korteritest 70% on müüdud 3-4 arendusprojektis

Tartu linna ja lähiümbruses on uusi kortereid müüdud igas kuus 10-20, mis moodustab 15-25% Tartu linnas müüdud korteritest. See on oluliselt suurem Tallinnas müüdud arendusprojektide suhtarvust, mis on ca 10%.

Kõige edukamad projektid Tartus on Ida tänava ja Luunja valla Puupilli tee elamud. Mõlemas on tänavu müüdud 13-14 korterit. Puupilli tee elamute müügiedu taga on väga hea hind. Puupilli tee elamud, paiknedes Annelinna taga, on just selle linnaosa sihtgrupile heaks alternatiiviks. Käesoleva aasta Annelinna korteritehingute keskmine hind on 668 €/m², mis on veidi kõrgem Puupilli teel müüdud korterite keskmisest hinnast. Selle projekti edu illustreerib ka see, et müüdud korterite arv moodustab 20% Annelinna korterite tehingutest.

Oluline on ka rõhutada, et Puupilli elamute (Vikerkaare majad) korterite ruumiplaneering on hea ning korterid keskmisest suuremad. Müüdud korterite keskmine pindala on 80 m².

Ka Ida tänava kortermajad on suunatud osalt Annelinna elanikkonnale, pakkudes Puupilli tee elamutest siiski paremat ümbrust ja infrastruktuuri. Seetõttu on ka sealsed hinnad kõrgemad – keskmine tehingu hind oli 993 €/m².

Teised Tartu korterelamute arendusprojektid on käesoleval aastal olnud üsna tagasihoidliku müügiga. Ära võib märkida Tigutorn (3 korterit), Siili tn (2 korterit), Pärna allee Vahi külas (3 korterit).

Lisaks korteritele on tartlastele uue elamispinnana pakkumisel ka ridaelamukortereid. Siinjuures on jätkunud Kulli tänava projekti edu. Eelmisel aastal alustati teise ridaelamu ehitust, mis nüüdseks on päädinud 7 boksi müügiga (keskmine hind 1227 €/m²). Teine eduka müügiga ridaelamu on Ihaste linnaosas aadressil Pallase pst 42, kus kaheksast boksist on projekti kodulehekülje järgi müüdud 5 (keskmine hind 1065 €/m²).

Eelnevat vaadates jääb silma, et kõikidest arendusprojekti objektide müügist (ca 60 korterit) enamuse, lausa 70%, moodustab kolme-nelja elamu korterid. Miks just need projektid on olnud edukad? Üks ühine nimetaja neil on ehitusaeg – tegemist on uute ehitustega (Puupilli teel jätkus konserveeritud elamu ehitus). Teised pakkumises olevad arendusprojektid on ehitatud juba 3-4 aastat tagasi. Seega võivad ostjate valikust välja jääda buumi ajal ehitatud majad – tollel ajal oli teine kvaliteet, ruumilahendus ja materjalid.

Teine sarnane joon on eluruumide pindala. Eespool välja toodud Puupilli tee korterite tavapärasest suuremale keskmisele pindalale sekundeerib müüdud ridaelamute 85 -100 m² suurused boksid. Oleme ühes oma varasemas analüüsis leidnud, et uute projektide puhul eelistataksegi suuremat elamispinda. Seda seisukohta toetab ka käesoleva aasta tehingud.

Mis saab siis, kui seni edukad 3-4 projekti on end ammendanud? Hinnanguliselt on Tartus ja lähiümbruses pakkumises ikka veel 150-200 arendusprojekti korterit. Domus Kinnisvarale teadaolevalt on mitmed arendajad valmis ehitama. Seega pakkumine suureneb veelgi, tihendades konkurentsi, mille tulemusel jäävad vanemad arendused suure tõenäosusega müügiga raskustesse.