arrowarrow2backtotopDeutschdropdownEnglishEspañolEestifacebookSuomiFrançaiskarge-service1karge-service2karge-service3karge-service4large-channelslarge-dayslarge-growthlarge-photoslarge-searchlarge-teamlarge-tvlocation-homelocationlocation2logo_domusmailphonephone2PortuguêsquoteРусскийsearchticktwitteryoutube

Augustikuu korteriturul

Maa-ameti tehingustatistika andmetel oli augustikuu Tallinna ja Tartu korteriturul väga aktiivsed, sest tehinguid tehti rohkem kui viimase paari aasta jooksul. Ka Pärnu tehingute maht oli üle mitme aasta kõrgeim. Narva korteriturg oli see-eest tõsine põrumine, sest maht vähenes umbes 2 korda.

Tabel. Linnade korteriomandi tehingud ja keskmine hind ning nende muutused

Domus Kinnisvara maaklerid kirjeldavad Tallinna ja Tartu korteriturul toimuvat kui normaalset, ilma paanikata toimivat protsessi. Milline on normaalne turu käitumine? Domus Kinnisvara maaklerosakonna juhi Rando Vanaveski sõnul on turul ostjad, kes teavad kinnisvara turutaseme hindasid ning teevad läbimõeldud pakkumisi. Seejuures on ostumotiivid erinevad: suurem elamispind, paremas seisukorras korter, vara jagamine jne. Kuid Tallinna ja Tartu augustikuu korterituru üheks oluliseks mõjutajateks võib pidada kooliaasta algust.

August-september on üürituru aktiivsemad, mil üürileandjatel on hea aeg – vabad korterid leiavad ülikiirelt üürniku ja seda tavapärasest kõrgema hinnaga. Ühelt poolt sobivate üürikorterite puudus, teisalt ratsionaalne mõtlemine on potentsiaalsed üürilevõtjad pannud elamispindasid ostma. Hinnad korteri kasutamise eest on võrreldavad igakuise laenumaksega. Korteri ostmine selle üürimise asemel lööb mitu kärbest – saadakse elamispind ning investeeringuobjekt.

Kinnisvara ostmine raha paigutamise eesmärgil on üsna levinud. Ka Domus Kinnisvara on viimastel kuudel vahendanud objekte, mille ostjad peavad kinnisvarasse investeerimist mõistlikumaks kui raha hoiustamist pangas. Sõltumata ostumotiivist tõukab tehinguid tegema ka soodsad laenuvõimalused. Ajaloo madalamail tasemel euribor ja pankadevaheline konkurents soodustavad nõudluse kasvu.

Siinjuures tahaks välja tuua ka mõningad riskid. See, et kinnisvaratehinguid on tehtud järjest rohkem, on osalt normaalne turu areng – majandusliku kindluse ja kasvu korral julgetakse suuri oste teha. Hiljuti tõstsid enamus pangad ja ka rahandusministeerium Eesti majanduskasvu prognoosi. Nii nagu läheb majanduses, läheb ka kinnisvaraturul. Kui majandus kasvab mõõdukalt, siis kinnisvaraturg ei saa teha suuri hüppeid, nagu jääb mulje viimaste kuude korteritehingute mahust. Seda enam, et Eesti majandus ei ole ohtudest puutumatu. Kui suurenenud ning edaspidi kasvavate tehingumahtude taga on kasvõi osaliselt inimeste soov investeerida, siis tuleks ost korralikult läbi mõelda. Tuleb silmas pidada, et euribor ei ole igavesti nii madalal tasemel ning kõik soetatud elamispinnad vajavad kasutajat, kuid tudengite arv väheneb.

Narva korterituru mõjutaks on piirkonna suured ehitusprojektid, kus kasutatakse palju sissetoodud tööjõudu, kes vajavad elamispinda. Suurenenud nõudlus põhjustas üürihindade tõusu, mis omakorda kandus ostuturule, kus tehinguid tegid kohalikud elanikud. Ka praegu räägivad maaklerid, et teatud korterite vastu on nõudlus suur. Augustikuu ülimadal tehinguaktiivsus (39 tehingut) on seda üllatavam, et sel aastal on igas kuus tehtud rohkem tehinguid. Kuna turul fundamentaalseid muutusi pole olnud, siis võib väheste tehingute põhjuseks olla tehingute vormistamine juulis või puhkuste aeg. Miks tegelikult Narva korteriturul oli augustikuus nii suur kukkumine, on selgem paari kuu pärast.