arrowarrow2backtotopDeutschdropdownEnglishEspañolEestifacebookSuomiFrançaiskarge-service1karge-service2karge-service3karge-service4large-channelslarge-dayslarge-growthlarge-photoslarge-searchlarge-teamlarge-tvlocation-homelocationlocation2logo_domusmailphonephone2PortuguêsquoteРусскийsearchticktwitteryoutube

Detsember korteriturul – Tallinnas aktiivsus väike, mujal tavapärane

Kinnisvaraturu kõige aktiivsem sektor näitas jõulukuul suuremates linnades üsna erinevat palet – kui Tallinnas toimus väga vähe tehinguid, siis teistes linnades oli aktiivsus tavapärane.

Tallinnas tehti Maa-ameti tehingustatistika andmetel 505 korteriomandi tehingut, mis on neljandiku võrra vähem kui novembrikuus (682 tehingut) ning peaaegu viiendiku võrra vähem kui 2011. aasta detsembris (610 tehingut). Kuigi võiks eeldada, et detsembrikuu ongi passiivsem periood kinnisvaraturul, ei ole see kehtinud viimasel kahel aastal, mil neljanda kvartali tehingute maht on teiste kvartalitega võrreldes suurim (2011. aasta detsembris oli aasta suurim tehingute maht 610 tehingut). Kuna teistes linnades sellist tehingute arvu langust pole olnud, ei pruugi aktiivsuse languse taga olla ainult pikad jõulupühad. Usun, et täpsem põhjus selgub mõne kuu pärast, kui järgnevate kuude tehingutes kajastub turu trend kindlamalt.

Valmisolek ja võime maksta elamispindade eest järjest kõrgemat hinda mõjutab tehingute keskmist hinda. Kuigi detsembrikuu keskmine hind oli novembrikuuga võrreldes veidi madalam (ca 1130 €/m²), on see ca 6% kõrgem 2011. aasta  sama ajaga võrreldes.

Tallinna korteriomandi ostu-müügi tehingute struktuuris oli suurim panus Kesklinna linnaosa korteritel (ca 24% linna tehingutest), millede keskmine hind ca 1580 €/m² (mitteturutehingutest puhastatud andmete järgi) ületab Tallinna keskmist hinda oluliselt. Esialgsetel andmetel teostati pealinnas 36 uue korteri tehingut, mis on 7% kõikidest korteriomandi tehingutest. Kesklinna linnaosa arvele jäi 9 arendusprojekti korteri tehingut, millede hinnad olid vahemikus 1480 – 2200 €/m². Kuna järelturu korterite tehingud on ikkagi valdavad, siis vähemalt Kesklinnas on uute korterite mõju sektorile minimaalne.

Tartu korteriturul oli see-eest aasta viimasel kuul rohkem tehinguid (110 tehingut) kui novembris, mil oli teise poolaasta madalaim tulemus (103 tehingut). Keskmine hind jäi aasta lõpuks tasemele 893 €/m², mis on ca 3% kõrgem kui 2011.a. samal ajal.

Pärnu korteriturul, kus tehinguid tehakse suhteliselt vähe, on iga üksiku tehingu tähtsus keskmise hinna juures väga oluline. Tehtud 43 tehingut sisaldasid tõepoolest mitut tavapärasest kõrgema ruutmeetrihinnaga tehingut, mille tulemuseks saavutas detsembrikuu keskmine hind 2012. aasta rekordi 800 €/m².

Kõrgema hinnaga tehinguid tehti ka Narvas, sest detsembrikuu keskmine hind 379 €/m² on samast hinnaklassist kui aasta esimesel poolel, mil keskmine hind oli peaaegu 400 €/m². Kuigi tehingute arv oli eelmisel kuul madal, 41 tehingut, kasvas keskmine hind mitmendat kuud järjest. 2011.aastaga võrreldes oli keskmine hind detsembris ca 11% kõrgem.