arrowarrow2backtotopDeutschdropdownEnglishEspañolEestifacebookSuomiFrançaiskarge-service1karge-service2karge-service3karge-service4large-channelslarge-dayslarge-growthlarge-photoslarge-searchlarge-teamlarge-tvlocation-homelocationlocation2logo_domusmailphonephone2PortuguêsquoteРусскийsearchticktwitteryoutube

MULJEID ÜLEVENEMAALISELT ELUKONDLIKU KINNISVARA KONGRESSILT

Möödunud nädal toimus Peterburis Ülevenemaaline Elukondlik Kongress, See on tõepoolest suur üritus, kuhu tullakse kokku üle riigi. Lisaks veel mitmed esinejad välismaalt. Kongress toimus 02-04.10.2013.a. ning ettekandeid peeti samaaegselt vähemalt viies erinevas saalis. Tegemist on kaasaegses vormis kõnekoosolekuga, kus esinejateks on eelkõige erinevate kinnisvarafirmade ning keskorganisatsioonide esindajad. Kogu see melu tõi üsna ilmekalt välja, et Venemaa on suur ning see, mis on ilmselge Peterburis, võib olla võõrastav näiteks Krasnojarskis. Eestis on selles osas lihtsam, sest kinnisvaraturu „veresoonteks“ olevad suuremad maaklerfirmad omavad kontoreid igal pool üle Eesti ning kvaliteet on seega ühtlasem.

Päris palju räägiti kinnisvarafirmade ja maaklerite töökvaliteedist ning omavahelisest koostööst. Venemaal on kaks keskset maaklereid ühendavat organisatsiooni – 20 aasta vanune Venemaa Maaklerite Gild (Российская Гильдия Риэлторов) ja peagi 2 aastat tegutsenud Rahvuslik Kinnisvara Koda (Национальная палата недвижимости). Mõlemad on kehtestanud oma standardid, kuid hoolimata nende omavahelisest konkurentsist tunnistatakse, et pole tähtis millist järgida, vaid et üldse midagi järgitakse. Ka Eesti Kinnisvarafirmade Liit ja Kinnisvaramaaklerite Koda saavutavad turu korrastamisel ühistegevusega kindlasti paremaid tulemusi. See temaatika koos probleemide ja võimalustega kõlas väga tuttavalt arvestades, et ka Eestis püüavad nii keskorganisatsioonid kui eesrindlikumad maaklerfirmad juurutada Euroopa Liidu maaklerteenuse standardit. Huvitav oli kuulata mitme piirkonna esindajaid rääkimas oma kogemustest kohalike kutseorganisatsioonide loomisel maaklerite harimiseks ja järelevalve tegemiseks, mille tulemusena on kliendikaebuste arvu viimase 3-4 aastaga suudetud vähendada. Ei maksa unustada, et Venemaal ei ole nn „kõva“ kinnistusraamatut ning pettused on tõsine probleem.

Täpselt sama tuttavlikult kõlasid maaklerite ja –firmade vahelist koostööd puudutavad ettekanded ning tundub, et selles osas on Venemaa meist mõned aastad tagapool. On ju Eestis kliendi huvide eest seisvad kinnisvarafirmad juba päris mitme aasta eest mõistnud, et maakleritevaheline koostöö toob kõigile tulu koos kliendirahuloluga ning seetõttu maakleritasude omavaheline jagamine igapäevane. Need üksikud, kes koostööst keelduvad, saavad loodetavasti oma „hinnangu“ klientidelt maaklerlepingute lõpetamise vormis. Venemaal on see veel endiselt lapsekingades. Seejuures püütakse üles ehitada ameerikaliku Multy Listing System`i laadseid lahendusi. Venemaalaste mentaliteedist ja ärikultuurist tulenevalt edenevad asjad muidugi raskustega. Koostööni jõuavad eelkõige usaldusväärsemad ettevõtted, kes töötavad ainuesinduslepingutega nii müüja kui ka ostja esindamisel.

Loomulikult olid mitmeid ettekandeid finantseerimise valdkonnast. Protsess on jätkuvalt märksa keerukam kui meil ning intressid tunduvad meil pakutava kõrval absurdselt kõrged. Mitmed ettekandeblokid olid seotud välismaal asuva kinnisvara müügiga. Siin tuleb mõista, et iga normaalse venemaalase jaoks on unistus luua omale mingi investeerimistagala Venemaa piiridest väljaspool. Seetõttu on välismaine kinnisvara idanaabri juures jätkuvalt kuum teema. Andmeid esitati küll erinevalt, kuid mõned olulisemad tähelepanekud. Maaklerfirmade sõnul on peamine ostusihtkoht venelastele Hispaania. Ka Itaalia on tasapisi ettepoole trügimas. Varem trooninud Bulgaaria on kõvasti tahapoole langenud (venelased seal täna pigem müüvad). Samas meie partnerportaali www.ee24.com andmetel on Eesti ülekaalukalt kinnisvarapäringute tipus. Seega tekib küsimus, kas meil ei ole pakkuda sobivat kinnisvara või me ei oska müüa? Usun, et nii üht kui teist. Venemaalaste keskmine hinnatase on vahemikus 120 – 500 tuhat eur. Isikliku kogemuse põhjal arvan, et Eestit käsitletakse rohkem odavama sihtkohana. Moskva venelased on selgelt orienteerunud ümber Läti ja Leedu kinnisvara ostmisele Soome asemel. Kinnisvara ostmise juures on endiselt äärmiselt olulised elamisloa ja maksustamise küsimused.

Mind kutsus kongressile osalema meie hea partner www.ee24.com. Kuigi nende ettevõte müüb kinnisvara üle Euroopa, siis juhi hr Konstantin Vinogradovi ettekanne keskendus just Eesti kinnisvaraturule ning oli väga sisukas.

Ülevenemaalise Elukondliku Kongressi jätkuna toimus 5-6.10.2013 ka suur kinnisvaramess. Domus Kinnisvara osaleb analoogilisel ent üksnes välismaisele kinnisvarale orienteeritud kinnisvaramessil St Peterburg International Property Fair 25-26 oktoobril 2013.a. Kõik huvilised on teretulnud minuga ühendust võtma.