arrowarrow2backtotopDeutschdropdownEnglishEspañolEestifacebookSuomiFrançaiskarge-service1karge-service2karge-service3karge-service4large-channelslarge-dayslarge-growthlarge-photoslarge-searchlarge-teamlarge-tvlocation-homelocationlocation2logo_domusmailphonephone2PortuguêsquoteРусскийsearchticktwitteryoutube

Septembri korteriturg: Tallinn ja Tartu aktiivsed, Pärnus hinnalangus

Tallinnas tehti septembris maa-ameti tehingustatistika andmetel täpselt 700 korteriomandi tehingut. Tegemist on arvuga, mis on käesoleva aasta kolmas tulemus, seega üle keskmise tehinguid. Seda eriti kui võrrelda viimase kolme-nelja kuuga, mil tehinguid oli 500 – 600, oli septembri maht väga hea tulemus.

Tehingute keskmine hind oli septembris 1255 €/m², mis on sisuliselt sama augustikuuga võrreldes. Aastases võrdluses oli keskmine hind 12% kõrgem.

Esialgsetel andmetel oli korteriomandi tehingutest uute elamispindade tehinguid 40, mis moodustab kõikidest korterite tehingutest ca 6%. Tehinguandmeid täpsemalt vaadates selgus, et arendusprojektide korteritest 17 tehingut oli Kristiine linnaosa ühe uue elamu korterite võõrandamised.

Tartus teostati kooliaasta esimesel kuul 141 korteriomandi tehingut. Tegemist on keskpärase tulemusega, sest viimase poole aasta jooksul on tehingute arv kõikunud sarnases suurusjärgus. See-eest tehingute keskmine hind on see, mis on jätkuvalt tõusnud. Septembrikuu keskmine hind Tartus oli 1102 €/m², mis on augustikuuga võrreldes 6% kõrgem ning ca 14% kõrgem kui aasta tagasi. Keskmise hinna kasvu üheks põhjuseks on tehingute struktuuris, kus arvestatav osa tehinguid on elamispindadega, mis on heas või väga heas seisus. Klient ei soovi remondiga tegelda, vaid võimalusel kohe sisse kolida, olles seetõttu valmis maksma üle 1000 €/m².

Pärnus teostati septembris 59 korteriomandi tehingut, mis on täpselt sama palju kui kuu varem. Jääb mulje, et turg on stabiilne, kuid oluline muutus toimus keskmise hinnaga. Objektideks olnud odavama hinnaklassiga varad langetasid keskmist hinda augustikuuga võrreldes lausa 12% tasemele 741 €/m². See on tulemus, mis on 4% madalam isegi aastases võrdluses. Hinnalanguse taga on tehingute struktuur, sest arvestatav osa objektidest olid odavama hinnaklassi korterid. Päris mitu tehingut registreeriti ka hindadega, mis tegelikult polnud turutasemel. Septembris müüdi küll ka mitmeid arendusprojekti kortereid (nt Aida tn 5), kuid tundub, et Pärnule omane jõukama kliendiga suvine sessioon on selleks korraks möödas.

Narva korteriturg oli septembris tehingute mahult üsna keskmine, sest 52 korteriomandi võõrandamistehingut on maht, mis jääb küll kevadkuudele alla, kuid on suveperioodi madala aktiivsusega kuudest suurem. Viimaste kuude jooksul on tehingute arv kõikunud, kuid keskmine hind on 3 kuud järjest stabiilselt tõusnud, saavutades septembriks tulemuse 440 €/m². See on aastases võrdluses 27% kõrgem. Eelmise kuu hinnatase jääb siiski alla käesoleva aasta kõrgeima keskmise hinnaga aprillikuule, kui keskmine hind oli 491 €/m².