arrowarrow2backtotopDeutschdropdownEnglishEspañolEestifacebookSuomiFrançaiskarge-service1karge-service2karge-service3karge-service4large-channelslarge-dayslarge-growthlarge-photoslarge-searchlarge-teamlarge-tvlocation-homelocationlocation2logo_domusmailphonephone2PortuguêsquoteРусскийsearchticktwitteryoutube

Uus Maailm- kesklinna peidetud pärl

Kõlab ju ägedalt – Uus Maailm, koht, kuhu on läbi aegade pürginud edumeelsemad ja oma elukeskkonda parandada soovivad inimesed.

Siiski pole tegu kauge Ameerika nurgaga, mida siit vanast Euroopast imetledes reisipisik sees kripeldama lööb, vaid hoopis ühe laheda ja miljööväärtusliku Tallinna asumiga kesklinna linnaosas. Hoolimata piirkonna suhtelisest noorusest on see aastakümneid juba väga paljude kodukoha eelistus. Selle põhjus on ilmselge – see asum on ideaalseks koduks kesklinnas, kuid siiski vaikses piirkonnas. Võrrelda võiks asumit ehk Kalamajaga, kuid tegemist pole mitte sama elukeskkonnaga. Näiteks tänavate võrgustik liikumaks linnast välja. Siit on kiire ühendus tähtsamate trasside suunas ja elanikud saavad liikuda maapiirkondadesse ilma, et oleks vaja läbida Tallinna kesklinna. Kohalike kohvikute ja väikeettevõtete võrgustik on reaalselt toimiv ja piirkonna elanikelt kiidusõnu pälviv. Peamiseks märksõnaks on siin rahulik agulielu, kus üle tänava jalutavat naabrit nähes kergitad mütsi ja noogutad. Samuti hinnatakse kortermajade väiksust ja ühtekuuluvustunnet.

Uue Maailma sünd

Uue Maailma asustus on hiline. Varem laiusid siin Kristiine heinamaad, mida 19. sajandi teisel poolel hakkasid kokku ostma mitmed maaomanikud. Uue Maailma piirkonna kõige suuremaks maaomanikuks oli Suurgildi vanem Adolf Johann Rulcovius. 1878. aastal loodi Rulcoviuse maade tükeldamisega asumi tänavavõrgustik.

Asumi kõige vanemad majad ehitati Pärnu maantee äärde. Pärnu maantee, Suur-Ameerika ja Õllepruuli tänava nurgal asus America trahter, mille lähiümbrust hakati kutsuma Uueks Maailmaks. Hiljem levis see nimi ka mujale. Suurem elamuehitus selles piirkonnas toimus 19. sajandi teisel poolel. Piirkonna esimesed elanikud olid seotud raudteega, hiljem kasvatas tööstuse areng nõudlust elamispindade järele, näiteks paljud R. Mayeri tehase töölised elasid praegusel Koidu tänaval.

Ehitustegevus hoogustus pärast I maailmasõda, sel ajal ehitati võrreldes sajandi alguse majadega hoopis parema planeeringuga hooneid. Tol ajal rajati Pilve, Komeedi, Saturni ja Raudtee tänav. 1925. aastal rajati America võõrastemaja asemele Põllumeeste Kodu võõrastemaja. Paljud tolle perioodi majad hävisid 1944. aasta märtsipommitamises ning nende asemele ehitati uued stalinistlikus stiilis kivist majad.

1960. aastatel lammutati Pärnu maantee ääres asunud puitmajad ning nende asemele rajati kõrgemad elamud. Suur-Ameerika ja Väike-Ameerika tänava alguse vahelisele alale, mis oli saanud sõjas kannatada, rajati staadion ja haljasala. Nõukogude ajal asus Uue Maailma asumis raadiojaam, mida kasutati välismaiste raadiosaadete summutamiseks. Selle raadiojaama saateantenne kutsuti rahvasuus Kolmeks Õeks.

Uue Maailma miljööväärtuslik ala hõlmab Aasa ja Saturni tänava ümbrust ning hoonestusala on väiksem kui asum, see paikneb Tehnika ja Luha tänava vahel ning ulatub Endla tänavast Virmalise tänavani. Sel viisil ei hõlma see samanimelist tänavat ega ka Planeedi tänavat ega suurt osa Väike-Ameerika tänavast.

Uue Maailma tänapäev

Sellesse miljööväärtuslikku ja ülimalt kõrgelt väärtustatud alasse kerkib ka tänapäeval omalajal traagiliselt tühjaks jäänud kruntidele uusehitisi, mis püüavad säilitada võimalikult palju piirkonna eripära ja sulanduda keskkonda nii oma välise ilme kui ka vajaduspõhiste omadustega. Kuna majade arendusvõimalused on siin kandis piiratud, siis reeglina on uued üksikud majad minimaalse korterite arvu ja seega mõnusa kodu tundega korterelamud, mis leiavad endale kiiresti asumit hinnata oskavate elanike näol residendid. Vähesed aegajalt müüki jõudvad vanemad eluasemed vahetavad kiiresti omanikku, mainimata juba ehitusjärgus läbimüüdavatest uutest majadest. Sellise tendentsi ühe põhjuseks on asukoha sobivus edukate, laia silmaringi ja peremehe tundega inimestele.

Üheks säravaimaks täheks Uues Maailmas on Domus Kinnisvara poolt arendatav Videviku tn 15 kerkiv kortermaja. Rajatakse viiekorruseline elumaja, kus on kokku vaid 13 korterit ning mis kandideerib piirkonna trofeekinnisvara tiitlile. Iga korter saab rõdu või terrassi ning autode parkimiseks on maja all autokohad, igapäevaselt mittevajaminevate asjade jaoks panipaigad. Maja köetakse tsentraalse keskküttesüsteemi baasil ning kasutusmugavusi lisavad erinevad nutilahendused. Korterite planeeringud on asjatundjate poolt läbi mõeldud ja arvesse on võetud kõrval asuvat parki, Videviku tänavat ja ilmakaarte paiknemisi. Et kodu saaks ikka Koduks suure algustähega, pakub arendaja suurepärase lahendusena ostjatele võimalust kasutada sisekujundaja abi oma kodu meelepäraseks loomisel.

Eelpool toodud sisekujundaja teenused, nutilahendused jms on just Uude Maailma ja väikesesse, oma kodu tunnet loovasse majja sobiv uuenduslikkus ja loodetavasti peagi piirkonnas tavaline argipäev, kuid täna on see veel Uus ja Huvitav.

Loodetavasti on asumi nimi ka tulevikus oma nime väärt ning kõikvõimalikud uuendused leiavad oma tee ka sellesse piirkonda käsikäes miljööväärtusliku säilitamisega.