arrowarrow2backtotopDeutschdropdownEnglishEspañolEestifacebookSuomiFrançaiskarge-service1karge-service2karge-service3karge-service4large-channelslarge-dayslarge-growthlarge-photoslarge-searchlarge-teamlarge-tvlocation-homelocationlocation2logo_domusmailphonephone2PortuguêsquoteРусскийsearchticktwitteryoutube

Sisustusest: šabloontehnika kasutamine

Selles artiklis tuleb juttu šabloontehnika kasutamisest ning ühtlasi tutvustan Domus Kinnisvara koostööpartnerit StenCilit, kes on selle äärmiselt põneva ja võimalusterohke kodukujunduse valdkonna ekspert. Selleks, et šabloontehnika kasutamisest rohkem aimu saada külastasin Tartu Aparaadi tehases asuvat StenCilit Salongi ja sealseid kujundajaid Merilit ja Maigit, kes tutvustasid mulle šabloonide tehnikat ja andsid nõu, millised on 2019. aastal kõige ihaldusväärsemad mustrid ja värvid.

Tehnika:

Šabloontehnika on mõeldud neile, kes soovivad rõhutada oma kodu isikupära, armastavad ise oma kätega luua või peavad selle tegevusest lugu.

Merili ütleb, et kui oled otsustanud, et soovid anda oma koduseintele, laele või põrandale „lugu“, mille väärtus ajaga kasvab, siis julge olla isikupärane ja kaasa tegevusse ka oma lähedasi.

Šabloon Männid. StenCilit erakogu

Šabloonide tehnika võib mustri keerukusest sõltuvalt olla ajamahukam kui tapeetimine, eriti, kui teed seda esmakordselt. Merili ja Maigi sõnul selle eelis tapeetide ees on võimaluste rohkus – piiramatud mustrid, värvipaletid ja lihtne hooldus ning lõppude lõpuks üle värvimise lihtsus. Samuti puuduvad tapeetidele iseloomulikud liitekohad ning pinnale kantud muster on äärmiselt vastupidav. Värvikaardiga on lihtne leida sobivat värvikombinatsiooni. Tapeet on piiratud valmistoode, kuid šabloon on vahend, millega saab mängida nii palju kui fantaasia lubab.

Šabloonimisel läheb tarvis:

  • veebaasil värvi (seinale sobib hästi VIVA Color ja Sadolin);
  • lakirulli;
  • ajalehti põranda katteks;
  • maalriteipi, mis šablooni seinas hoiab;
  • loodi, et esimest šablooni võimalikult täpselt paika panna;
  • ning piisab kõigest ühest šabloonist.

Meeles tasub pidada, et kui esimene šablooni muster kantakse seinale viltu, siis kogu muster jookseb samuti viltu. Selleks, et muster seinale kenasti ära mahuks tuleb sarnaselt tapeetimisele läbi mõelda, kus kohast mustriga alustada, et see poolikuks ei jääks.

Värvid:

2019. aastal võimutsevad pastellsed toonid nagu vana roosa, kahvatu virsik, kakao-latte värvid ja jätkuvalt hallid toonid oma erinevates heledustes ja tumedustes. Romantilisust annavad roosakad, lillakad ja kahvatud kommi toonid nagu näiteks münt. Julgemad eelistavad murtuid ehk segatud toone nagu rohekas-halli, tumehalli ja tumedaid sinaka varjundiga toone. Värvimisel on märgata algavat huvi matt pinnale läikega mustri kandmist. Tikkurila TAIKA pakub väga häid ja kergesti peale kantavaid pärlmutri läikega värve.

Selleks, et muster paistma jääks tuleb valida seinavärvist vähemalt 2 tooni heledam või tumedam värv, eelistatult samalt värviskaalalt. Liiga suur kontrast värvide vahel võib mõjuda raskelt. Kui keegi siiski soovib luua kontrasti, siis kujundajad soovitavad luua ühte n-ö aktsent-seina põhimõttel, et ruumi lõpplahenduses koos sisekujundusega on 90% rahulikumat tooni ja 10% kontrasti.

Šabloon Lihtne Kalasaba. Trepihall Tartus. Fotograaf Gytis Dovydaitis

Mustrid:

Kui Ameerika Ühendriikides võimutsevad lõunamaised mustrid, siis Eestis on väga popid skandinaavialikud lihtsakoelised mustrid. Eelistatakse õhulisemaid, mitte väga tihedaid mustreid, mille motiivides on näiteks kalasaba, lihtsad jooned, rombid, teemandid, võilille õisikud ja muud lihtsamad lillelised vormid ja loodusmotiivid. Lastetuppa sobivad kenasti loomade ja puude mustrid.

Kui linnakodus kasutatakse julgelt geomeetrilisi mustreid, siis maamajas pigem romantilisi pehmete vormidega mustreid.

Šabloon Siberi Taiga. Lastetuba Tartus. Fotograaf Gytis Dovydaitis

Üha enam kasutatakse mustrite kandmist keraamilisele plaadile või otse betoonpõrandale. See on nutikas viis anda ruumile uus ilme. Keraamiliste plaatide ja betooni puhul tuleb eelnevalt kasutada kruntvärvi ehk Primerit, mis seob aluspinna värviga. Seejärel tuleb lasta sellel kuivada ning siis värvida niiskete ruumide jaoks mõeldud värviga vannitoa puhul ning betoonile mõeldud värviga betooni puhul.

Šabloon Maroko Duo. Keraamikastuudio Tallinnas. Fotograaf Gytis Dovydaitis

Keraamilisele plaadile kantud muster on üsna vastupidav ning värvidest sobivad hästi Sadolin Vatrum ja VIVA Color Interior Bath. Betoonpõrandale sobivad Sadolini veepõhine põrandavärv Epolan või Vivacolori Special Floor.

Mustri kandmine naturaalsele laudpõrandale on samuti efektne viis muuta põrand pilkupüüdvaks ja isikupäraseks. Puitpõranda värvimiseks sobib hästi Sadolin Epolan või Vivacolori Green Line Floor. Kruntima puitu ei pea, aga võib. Puitpõrandad on erinevate omadustega ning kõige täpsemad juhised saab alati ehituspoest.

Šabloon Sunflower. Maamaja Otepääl. StenCilit erakogu

Rohkem infot šabloonide ja nende kasutusvõimaluste kohta leiad StenCilit kodulehelt www.stencilit.co.

Järgmises artiklis tutvustan üht põnevat sisustussalongi, mis pakub ilu nii seinale kui ka aknale ning ühtlasi aitab ka pöörasematel klientidel oma julged ideed ellu viia.