arrowarrow2backtotopDeutschdropdownEnglishEspañolEestifacebookSuomiFrançaiskarge-service1karge-service2karge-service3karge-service4large-channelslarge-dayslarge-growthlarge-photoslarge-searchlarge-teamlarge-tvlocation-homelocationlocation2logo_domusmailphonephone2PortuguêsquoteРусскийsearchticktwitteryoutube

Näpunäiteid üüriinvestorile: igasugune kinnisvara investeerimiseks ei sobi*

*Artikkel ilmus Rahageeniuse veebiportaalis Luminori blogis.

Ärevate aegade valguses on jõujooned üüriturul muutumas ning pakkumine on nõudlust tasapisi ületamas. See tähendab, et üüriinvestoril tuleb teha teadlikke ja kaalutletud valikuid, kuna vastasel juhul on vead kerged tulema. Millist kinnisvara vältida ning kuidas teha parim võimalik valik, räägivad Luminori eraisikute panganduse juht Tanel Rebane ja Domus Kinnisvara kutseline maakler Kristiina Susi.

Kas uhiuus korter on ikka hea mõte?

Kui analüüsida uue ehk värskelt müüki paisatud kinnisvara praegust hinnataset, siis paari aasta jooksul ehitatud korterid pole üürileandja vaatenurgast hea investeering, sest tootluse marginaal on miinuses. “Uhiuued korterid on aga olnud investorite sihtmärgiks, kuna pealtnäha tundub risk ju mõnevõrra väiksem kui vanemas majas asuva magalarajooni korteri puhul,” rääkis Rebane. 

Väiksem risk hõlmab endas ka konkreetse üürilisega seotud asjaolusid, mis võib teatud juhtudel kogu üürimisprotsessi juures väga suurt rolli mängida. “Paljudele investoritele tundub, et mida kallim ja väärtuslikum kinnisvara, seda hoolsam on ka üüriline. Kuna uueväärse kinnisvara hind on turul kõrgeim, ei ole see kaup hetkel nii atraktiivne, mistõttu tasub pigem vaadata keskmisest odavama kinnisvara suunas, mida saaks võimaluse korral veidi putitada,” sõnas ta.

Seetõttu vaatab üks osa üüriinvestoreid hetkel ka suurlinnadest väljapoole, kus hinnad on olulisemalt madalamad ning võivad tähendada vaid neljakohalist väljaminekut. “Siin pole midagi kaotada, kui ostutehing tehakse ära ning sinna leitakse sobiv üüriline, kes maksab küll minimaalset üürisummat, kuid tootluse mõttes on see protsent siiski atraktiivsem kui piltlikult öeldes mere ääres Tallinna kesklinnas.”

Just Tallinnasse kerkinud eksklusiivset kinnisvara tasuks investoril hetkel vältida. “Kui me võtame näiteks Kalaranna kvartalisse soetatud kahetoalise korteri, mille hind oli 350 000, siis seda 2000 euroga välja rentida on pigem keeruline ning võib investorile tähendada korralikku miinust,” leidis Rebane.

Tunnetuslikult on just 2000 eurot see piir, üle mille üüriline reeglina maksma ei soostu. “Hetkel võib näha, et 1000–1500 eurot kuus on teatud sihtgrupp võimeline veel tasuma, kuid üle selle läheb sobiva üürilise leidmine juba keeruliseks.”

Vigu võib tekkida igas etapis

Mõistagi võib investeerimisotsuse tegemisel minna vaja eksperdi nõu või abi, kuna ideaalse üüripinna leidmine võib osutuda arvatust keerulisemaks. Domus Kinnisvara kutselise maakleri Kristiina Susi sõnul on kinnisvarasse investeerimisel mitmeid olulisi nüansse, mida silmas pidada ning siinkohal saab kompetentne kinnisvaramaakler väga palju abiks olla.

“Kinnisvaramaakler aitab välja selgitada vara õiglase väärtuse, saab abiks olla kinnisvara dokumentatsiooni kontrollimisel, ehitusliku seisundi kontrollimisel, õige üürihinna ja sobiva ning kontrollitud taustaga üürniku leidmisel, et ostetav vara ka aastate pärast kinnisvarainvestorile ikka kasumlik oleks,” näitlikustas ta.

Samuti tegeleb maakler lisaks kinnisvara müümisele ka ostuklientidega, kellel on soov endale sobiv kinnisvara leida, kuid napib aega, et kinnisvaraportaalidel igapäevaselt silma peal hoida. Kui sobiva üürniku leidmine tähendab kinnisvarainvestori jaoks peavalu, aitab maakler sobiva üürniku leidmisel. “Domus Kinnisvarast saab klient tellida ka terviklahendusi kõikidele oma kinnisvara puudutavatele küsimustele – hindamine, seadustamine, ost, müük, turuanalüüsid ja igakülgne kinnisvaraalane konsultatsioon,” tõi Susi välja.

Et ka esialgu tühisena näivad muudatused-parendused võivad osutuda suureks takistuseks, seda näiteks siis, kui ostu finantseeritakse kodulaenuga, oskab kompetentne kinnisvaramaakler õigetele detailidele tähelepanu juhtuda ning tekkivaid probleeme varakult ennetada.

“Olgu see siis näiteks avatud elutuba-köök, mille tegemisel on jäänud muudatused seadustamata, puuduv juurdepääsutee kinnistule, servituut või vesi, mida saadakse hoopis naabri kaevust. Kõik sellised olukorrad võivad kaasa tuua palju segadust. Ühtlasi korraldab kinnisvaramaakler läbirääkimised ostjatega, tagab tehingu turvalisuse ning nõustab ka juriidilistes küsimustes,” rääkis ta.