arrowarrow2backtotopDeutschdropdownEnglishEspañolEestifacebookSuomiFrançaiskarge-service1karge-service2karge-service3karge-service4large-channelslarge-dayslarge-growthlarge-photoslarge-searchlarge-teamlarge-tvlocation-homelocationlocation2logo_domusmailphonephone2PortuguêsquoteРусскийsearchticktwitteryoutube

Abikaasa osalemine/mitteosalemine kinnisvaratehingus ja selle tagajärjed

Abielus on olemas kolm varasuhte liiki – varaühisus, varalahusus ning juurdekasvu ühisus. Varasuhteliigid tekkisid alles 2010.aastast, eelnevalt kehtis vaid varaühisus. Kui on valitud varaühisus, siis ilma abikaasa nõusolekuta ei saa vara müüa, kuid kui üks osapool hakkab vara ostma ilma laenuta, siis ei pea teine osapool osalema tehingus. Alates 2010.aastast kantakse mõlemad abikaasad ühisomanikena kinnistusraamatusse, kui soetatav kinnisasi saab olema abikaasade ühisvara.

Tulles lahusvara juurde, siis selle alla kuulub pärandi ja kinkena saadud vara ning abikaasa vara, mis ta enne abielu soetas. Kuid perekonna eluasemena kasutatava või omanikuks mitteoleva abikaasa poolt eraldi kasutatava lahusvaraks oleva eluruumi käsutamiseks on vaja teise abikaasa nõusolekut vara suhtes, mis on omandatud alates 1.jaanuarist 2015.a. Põhjus, miks see nii on – et ei tekiks olukorda, kus üks osapool võib jääda ilma koduta.

Kui tegemist on ühisvaraga, kus on hüpoteek ning tekib olukord, kus olude sunnil tuleb vara panna müüki, sest laenu pole võimalik enam maksta tagasi ja müüa soovib vaid üks abikaasa ning teine pole nõus, siis võib pöörduda kohtu poole ning positiivse vastuse korral saab ka müüa ilma ühe nõusolekuta.

Abikaasa osalemine tehingus või volikiri on ka oluline, kui on lahutatud, kuid varad on jäänud jagamata. Kui üks abikaasa pole nõus, siis võib antud olukorras müük väga keeruliseks ja pikaks protsessiks muutuda. Kõige lihtsam on alati lahutada notari juures, sest seal saab ka kenasti varad ära jagada.

Ise olen olnud olukorras, kus tegemist oli ühisvaraga. Mõlemad vanemas eas inimesed soovisid oma maja müüa, kuid naine oli jäänud voodihaigeks. Antud olukorras oli ka olemas volikiri, kuid volikiri ei sisaldanud kinnisvara müügi osas luba. Kiirelt sai tehtud uus volikiri paar päeva enne müügitehingut tänu vastutulelikule notarile.

Kui peaks olema olukord kus abikaasa on teinud siiski tehingu ilma teise abikaasa nõusolekuta, siis võib tehingu tühisuse vältimiseks teha abikaasa ettepaneku tehing heaks kiita. Heakskiit on kehtiv, kui see on avaldatud ettepaneku tegijale. Kui teine abikaasa tehingut heaks ei kiida (2 nädala jooksul), kelle teadmata tehing tehti, siis loetakse, et ta ei ole tehingut heaks kiitnud. Antud olukorras saab kahjustatud pool nõuda tehingu tühistamise tuvastamist sellest tulenevate tagajärgedega. Positiivse kohtuotsuse korral saab nõuda kinnistusraamatu ebaõige kande parandamist.

Artikli kirjutamisel on tuginetud Evi Hindpere käsiraamatule ,,Perekonnaõigus ja varasuhted. Vara omandamisest jagamiseni’.