arrowarrow2backtotopDeutschdropdownEnglishEspañolEestifacebookSuomiFrançaiskarge-service1karge-service2karge-service3karge-service4large-channelslarge-dayslarge-growthlarge-photoslarge-searchlarge-teamlarge-tvlocation-homelocationlocation2logo_domusmailphonephone2PortuguêsquoteРусскийsearchticktwitteryoutube

Mida teha, kui ehitisregistris ei ole andmeid ehitusloa kohta

Tihti küsitakse laenutaotleja käest esimese asjana, et kas hoone on ehitisregistrisse kantud ja kas tegemist ei ole ebaseadusliku ehitisega? Ostjal tuleb vaadata ehitisregistrist ja ehitusprojektist järgi, kas hoone on registris ja andmed vastavad olemasolevale hoonele. Kui ei vasta, siis võib pank keelduda finantseerimast ja ostja ostmast.
Näiteks ehitisregistris on andmed 1-kordse, 25 m2 suuruse lamekatusega aiamaja kohta, aga müüakse 2- kordset 100 m2 suurust maja. Kui selle kohta on kinnitatud ehitusprojekt ja ehitusluba olemas, siis on kõik korras.

On aga juhtunud, et ehitisregistris hoone kohta info puudub või on puudulik. Täpsustamiseks tuleb pöörduda kohaliku omavalitsuse vastava spetsialisti poole, kes kontrolliks ja teeks ehitisregistris parandused.

Omal ajal anti ehitusluba ka aianduskooperatiivile tervikuna ning kooperatiivi üldplaanil oli tempel kirjaga “ehitus-montaazitööd lubatud ” mõnikord ainult “ Lubatud või Kinnitatud….” ning kuupäev. Samamoodi kinnitati ka hoone projekt. Üldplaani saab küsida vallast või ühistu juhtkonnalt.

Veel tuleks vaadata ehitusprojekti kinnitamise aega. Kui projekt on kinnitatud enne 1. novembrit 1991. aastat, siis Asjaõigusseaduse rakendamise seaduse § 14 järgi käsitletakse ehitusloana enne 1991. aasta 1. novembrit koostatud ja kehtinud korras kinnitatud elamu, suvila või aiamaja tüüpprojekti või ehitusprojekti, kui ehitusloa väljaandmist ei ole võimalik tuvastada.