arrowarrow2backtotopDeutschdropdownEnglishEspañolEestifacebookSuomiFrançaiskarge-service1karge-service2karge-service3karge-service4large-channelslarge-dayslarge-growthlarge-photoslarge-searchlarge-teamlarge-tvlocation-homelocationlocation2logo_domusmailphonephone2PortuguêsquoteРусскийsearchticktwitteryoutube

Aktiivne korteriturg vajab rohkem pakkumisi

Kui tarbijate kindlustunde indikaator on viimaste kuude jooksul langenud, siis kaubandusettevõtete kindlustunne hoopis kasvab, sest jõulud on neile tippmüügiaeg. Korteriturul näitab kasvu ainult Tallinn, sest tehingute maht ning keskmine hind ronivad uutesse kõrgustesse; Tartu, Pärnu ja Narva korteriturul on põhinäitajad siiski langenud.

Maa-ameti tehinguandmete alusel tehti Tallinnas novembris 682 korteriomandi tehingut, mis on üle nelja aasta kõrgeim tulemus. Sama on ka keskmise hinnaga, mis Maa-ameti andmetel oli rekordiline 1148 €/m². Aastases võrdluses on hinnakasv 7,5%.

Tehinguandmeid täpsemalt vaadates ilmnes, et uute korterite esmamüüke oli meie andmetel 55 (kõikidest korteriomandi tehingutest ca 8%), millede keskmine hind oli 1591 €/m². Kõige rohkem oli arendusprojekti korteritega tehinguid Kesklinnas (nt Tartu mnt 50a), Pirital (Padriku tee elamu) ja Lasnamäel (Meeliku 23).
Järelturu korterite keskmine hind oli novembris 1114 €/m², mis erineb üsna vähe kogu linna keskmisest. Ka järelturu korterite mediaanhind oli üsna kõrge 1003 €/m². Nende andmete alusel võib öelda, et Tallinna keskmise hinna kasvu taga pole ainult uute korterite müügid, vaid ka teise ringi elamispinnad, sest tehinguobjektideks on olnud pigem heas ja väga heas seisukorras korterid. Ka Domus Kinnisvara maaklerite sõnul on nõudlus just selliste varade vastu suur. Pakkumine on siiski puudulik: uusi kortereid on vähe, mistõttu ostja peab tegema valiku järelturu korterite hulgast.

Teistes vaadeldavates linnades on korteriturg siiski tagasihoidlik. Näiteks Tartus on korteriomandi tehingute arv ja keskmine hind kolmandat kuud järjest languses. Novembrikuu 103 tehingut, sisaldades ainult 7 uue korteri müüki, saavutas keskmiseks hinnaks 882 €/m², mis on oktoobrikuuga võrreldes ca 5% väiksem. Aastases võrdluses on keskmine hind 8,7% kõrgem. Kuna piirkonnas ei ole ostuvõime vähenenud, siis on languse põhjused muus. Maaklerite hinnangul on klientide soovidele vastavat pakkumist vähe.

Pärnus vähenes novembrikuu korteritehingute hulk võrreldes oktoobrikuuga üsna tublisti – 16 tehingut vähem, kokku 49 tehingut. Ka tehingute keskmine hind langes, lausa 10%, kuid aastases võrdluses oli tänavu novembrikuu keskmine hind 8% kõrgem.

Turu passiivsust oli tunda ka turu käitumisest, oktoobrikuine aktiivne korterite otsimine ja vaatamine novembrikuus taandus. Märgata oli huvi vähenemist just vanemate ja ahiküttega korterite vastu, väiksem huvi oli ka Ülejõe korterite vastu. Tehinguid tehti kesklinna ja Mai rajoonis just heas seisukorras korteritega. Võib öelda, et jätkuv nõudlus on 2- ja 3-toaliste korterite vastu uuemates kortermajades.

Narvas korteriomandi tehingute arv langes, kokku 55 tehingut, mis on siiski linna keskmine tulemus. Tehingute hind see-eest tõusis (5%), olles novembris 365 €/m².