arrowarrow2backtotopDeutschdropdownEnglishEspañolEestifacebookSuomiFrançaiskarge-service1karge-service2karge-service3karge-service4large-channelslarge-dayslarge-growthlarge-photoslarge-searchlarge-teamlarge-tvlocation-homelocationlocation2logo_domusmailphonephone2PortuguêsquoteРусскийsearchticktwitteryoutube

Üürnike võim äripindades taandub – büroopindade konkurents on taastumas

Koroonaperiood on olnud väga raske mitmetele ärikinnisvarasektoritele. Eriti majutusasutused, aga ka büroosektor on viibinud pidevas kriisis, kus kord on pilt veidi selginenud ja seejärel taaskord uue haiguslaine saabumisel muutunud väga keeruliseks. Kuna majutuspindade puhul on reeglina tegemist unikaalse suhtega üürileandja ning operaatori ehk üürniku vahel, on keeruline tuua mingeid tugevaid üldistusi välja lisaks asjaolule, et tugevalt kapitaliseeritud omanikud on vaikset hooaega kasutanud renoveerimiseks ning ülejäänud sektor tegeleb ellujäämisega. Hoopis kirjum ning seetõttu ka lihtsamini vaadeldav on bürooturg, kus on aset leidnud peale 2020 viimse päeva hoiatusi olulised muutused alates suvest 2021.

2020 – töötajad kolivad kodukontoritesse

2020 oli aasta, mil peale esimest koroonalainet oli valdav suhtumine, et kodust tehtav töö on tulnud, et jääda. See kandus kinnisvaraturu suhetesse üle viisil, et üürnikud püüdsid oma üürilepingute uuendamiste muudatusi või mõningatel juhtudel ka uutele pindadele liikumist edasi lükata, sest iga uus päev tundus töötavat ootamise kasuks. Omanike stress tõusis vaikselt, aga kindlalt põhjusel, et otsuseid üürnikelt ei tulnud ning kõik kokkulepped olid suunatud märksõnadele “ajutine”, “hinnalangetus”, “väiksem ruumivajadus” jne, jne. Kuna arusaadavalt on omanikel kohustused omakorda investorite, kreeditoride jt ees, ei tulnud ükski kompromiss lihtsalt. Kokkuvõtlikult oli turg kiirelt liikunud üürnike kasuks. Samas oli selgelt tunnetatav jätkuv huvi üksikute ehitusfaasis olevate uute pindade osas, kus kogu fookus koondus üürihinnale. Kaugelt keerulisem oli olukord B ja C klassi pindadel, kus turu negatiivsete pöörete korral on alati rohkem liikumisi ning sellest tulenevalt ka omanikul väljakutseid.

2021 – büroopindade konkurents ja nõudlus on taastumas

Alates suvest 2021 on peale aastast keerulist perioodi kätte jõudnud hoopis uus reaalsus. Nimelt on viimasel aastal üürnike poolt kasutatud edasilükkamise praktika hakanud selgelt tagasilööke andma. Nõudlikuma üürniku jaoks sobivaid pindasid on meie turul niivõrd vähe, et kui tekib vajadus kiirelt kolida põhjusel, et senisel pinnal ei saa jätkata, selgub meie õhukese turu reaalsus väga kiiresti. Seetõttu on sisuliselt kvartali jooksul motoorika üürisuhetes kiirelt muutumises, sest iga kord ei saa otsustamist nagu konservipurki mööda tänavat edasi taguda. Vakantsed pinnad, mis on olnud aastapäevad või enam pakkumises, leiavad uued üürnikud ning pikalt veninud pikendamisläbirääkimised saavad ootamatust palju kiiremini finišeeritud. Põhjus äärmiselt lihtne – kui konkreetne üürnik ei suuda otsustada, võib arutelu all olevale pinnale leiduda ootamatult uus huviline, kes teeb kiirema otsuse ja ongi algupärane huviline sunnitud oma otsinguid stardist alustama.

Kokkuvõtlikult on pilt büroopindades selgelt tasakaalustunud ning üksikutel juhtudel on pigem majaomanikel vaja teha hea valik mitme üürnikukandidaadi vahel. Samas üürnike võimaluste aken on sulgumas ning otsustamise edasilükkamine koos hinnalangetamise ootustega ei pruugi enam olla realistlik, kuna konkurents ja nõudlus on taastumas. Tasakaal on hea!