Miks on maakler kasulik?
Teid ootab ees oma kinnisvara müük. Kas teha koostööd maakleriga või müüa ise?
Ise müüa tundub soodsam, hoiab kokku maakleritasu, kuid eelised maaklerit palgata on siiski mõjusad.
Professionaalne maakler:
- aitab kokku hoida kliendi aega
- vabastab kliendi tüütutest telefonikõnedest, mis segavad oluliselt kliendi igapäevast elurütmi
- töötab välja müügistrateegia
- teeb kvaliteetsed fotod ja aitab kokku hoida reklaamikuludelt
- aitab määrata reaalse müügihinna
- korraldab läbirääkimised ostjatega
- tagab tehingu turvalisuse ning nõustab juriidilistes küsimustes
Meie seadused muutuvad pidevalt ja tehes elus vähe kinnisvaratehinguid ei jõua kuidagi kõigi muudatustega kursis olla. Seetõttu on ise müügiga tegutsedes sageli vaja võtta tasulisi kinnisvaraõigust puudutavaid konsultatsioone.
Ka esialgu tühisena näivad muudatused-parendused kinnisvara juures võivad muutuda suureks takistuseks, kui ost toimub pangalaenuga. Olgu see siis avatud köök või seadustamata garaaž-puukuur aias, puuduv juurdepääsutee, servituut või vesi, mida saadakse naabri kaevust.
Sageli puutuvad müüjad kokku päritud või kingitud kinnisvaraga, kinnistute jagamisega jne. Kõikidele nendele küsimustele ja ka paljudele teistele ootamatult päevakorda tulevatele leiate abi ja nõuanded teie vara müüva kompetentse kinnisvaramaakleri käest, samuti oskab ta hoiatada tekkida võivate probleemide eest.
Tänapäeval on tekkinud kinnisvaraturule uus nähtus – sihilikult pahatahtlikud ostjad.
Need on inimesed, kes ostavad korteri või maja ja hakkavad müüjalt peale tehingut osa makstud raha tagasi nõudma kasutades väljendit “varjatud puudused”. Selline käitumine on küll juriidiliselt korrektne, aga pole õiglane ega väärikas. Nende olukordade vältimine või lahendamine ilma maakleri abita on väga raske. Müüja ja ostja peaksid lähtuma heast tavast ja üksteisest austama. Kahjuks heatahtlikku käitumist jääb aina harvemaks ja otsitakse seaduselünki, millega kellegi arvelt teenida. Leidub ka ostjaid, kes hea meelega näeksid, et soodsa hinnaga ostetud maja saaks müüja kulul varjatud vigadele tuginedes renoveerida. Arvan, et pole olemas maaklerit, kes sellega poleks kokku puutunud. Maakleri olemasolul tähendab, et kõrval on inimene, kelle kogemustele toetudes saab kahjunõudeid ennetada või viia miinimumini.
Kui valid maaklerit, siis vaata kindlasti ka kui palju on tal müügilolevaid objekte.
Üle 30 müügiloleva objekti korral läheb ka väga heal ja kompetentsel maakleril juba raskeks oma tööd korralikult teha. Maakleril ei jätku piisavalt aega sihtpakkumisteks ja Teie kinnisvara jääb ootama inimest, kes selle juhuslikult kinnisvaraportaalist leiab.
Eelista kutselist!
Kui valid maaklerit, siis eelista kutselist maaklerit, sest ka maaklerite hulgas on suur hulk ebaprofessionaalseid inimesi, kes loodavad kerge vaevaga hõlptulu teenida ja seega kahjustavad maaklerite mainet. Ennast maakleriks nimetada võib igaüks isegi, kui tal puuduvad selleks vajalikud teadmised-oskused. Eesti seadus ei reguleeri seda. Kutseliseks maakleriks saamine on tööd- ja aeganõudev protsess. See eeldab vähemalt 2 aastast korrektset tööd maaklerina, erinevaid koolitusi, firma soovitust Eesti Kinnisvaramaaklerite Kojale ja lõpuks kutseeksami sooritamist.
Kutseline maakler vastutab oma töö eest mitte ainult kliendi ees, vaid ka Eesti Kinnisvaramaaklerite Koja ees. Raske eksimus lõpeb tema jaoks aukohtus. Ta ei saa öelda nagu kutsetunnistuseta maakler – ikka juhtub. Kutsetunnistuseta maaklerit ei saa aukohus vastutusele võtta. Libamaaklereid iseloomustab sageli vahendustasu pakkumine oluliselt madalama tasu eest, kui on kinnisvaraturul välja kujunenud. Sageli kopeerivad nad luba küsimata teiste maaklerite või omaniku kuulutuste tekste ja fotosid. Kontrolli maakleri ja hindaja kutsetunnistuse kehtivust kutseregistrist www.kutsekoda.ee.
Juhul, kui oled hädas võlgadega, pea nõu maakleriga enne kui kinnisvara on läinud kohtutäituri kätte. Ka kutseline maakler ei saa selles osas imet teha, kuid tõenäosus, et leiate olukorrast kasumlikuma väljapääsu, on suurem. Ta on selliste olukordadega kokku puutunud ja oskab anda head nõu, et lahendada kinnisvara müük parimal võimalikul viisil. Kutseeetika kohaselt maakleri ja kliendi vaheline jutt peab jääma vaid nende kahe teada. Ära häbene oma murega maakleri poole pöörduda.
Kui sa pole rahul oma maakleri tööga, on sul võimalik maaklerit vahetada täpselt samuti nagu vahetad oma perearsti, juuksurit, õmblejat või autoremonditöökoda. Tähelepanu pöörata tasub sel juhul maaklerlepingu lõpetamise tingimustele.
Kinnisvara müügiga tegeledes on tark kasutada kutselise spetsialisti abi, seal võid kaotada tuhandeid eurosid valesti tehtud otsuste tõttu väga kergesti. Tasub märkida, et Viljandis on üheksa kinnisvara vahendusega tegelevat firmat ja ainult ühes neist, Domus Kinnisvara Viljandi esinduses on tööl ainult kutselised maaklerid ja hindajad.