arrowarrow2backtotopDeutschdropdownEnglishEspañolEestifacebookSuomiFrançaiskarge-service1karge-service2karge-service3karge-service4large-channelslarge-dayslarge-growthlarge-photoslarge-searchlarge-teamlarge-tvlocation-homelocationlocation2logo_domusmailphonephone2PortuguêsquoteРусскийsearchticktwitteryoutube

Pilk peale: nende nippidega võid olla kindel, et sinu kinnisvara saab headel tingimustel müüdud

Kinnisvara ostmisel ja müümisel mängib väga suurt rolli esmamulje, kuna sageli tehakse esmane valik just kõige esimese emotsiooni põhjal. Kuidas kinnisvara potentsiaalse ostja jaoks apetiitsemaks muuta ning garanteerida, et see saab sulle igati sobivatel tingimustel müüdud, räägivad Luminori ja Domus Kinnisvara eksperdid. Artikkel ilmus Rahageeniuse portaalis Luminori blogis.

Ilus ja puhas korter meelitab rohkem huvilisi

Domus Kinnisvara konsultant/maakler Iris Öpik kinnitas, et esmamulje on kinnisvara valikul väga oluline ning puhta ja heas seisukorras korteri vastu tunnevad võimalikud ostjad oluliselt rohkem huvi.

“Näiteks korteri määrdunud seinad võivad viia ostja mõtted kohe remondile ja sellega kaasnevatele kuludele ning mõjutavad sellega müügihinda, kuigi võiks piisata ka lihtsast seinte pesust,” tõi ta näite.

Ka Luminori eraisikute panganduse juht Tanel Rebane kinnitas, et väikeste muudatuste abil on võimalik kinnisvara hinda olulisel määral mõjutada. “Ainuüksi koristamisest või väikeste kulumisvigade likvideerimisest piisab selleks, et müüdava kinnisvara väärtus ostja silmis tõuseks,” ütles ta. Ekspertide sõnul on kinnisvara müügiprotsessi juures abi just järgnevatest nippidest.

1. Kodu korda!

Rebase sõnul tuleks eesotsas alustada müügieelsest koristamisest, sest just puhas ja korras korter mõjub ostuhuvilisele kutsuvalt ning tekitab huvi seda vaatama tulla.

“Kui korteris on elamise käigus tekkinud kulumisjälgi, siis võiks ka need võimalusel korda teha – osta poest kõige väiksem purk valget värvi ja peida pisivead paari pintslitõmbega ära. Sellisel väikesel tööl on üldmuljele väga suur mõju,” julgustas ta.

Esmamulje puhul on väga tähtis ka see, et nähtaval poleks praeguse omaniku isiklikke asju, näiteks hambahari või pesurestil kuivavad riided. “Võimalikult palju asju tuleks kappidesse peitu panna, sealhulgas kõik isiklikud asjad,” kinnitas ka Domus Kinnisvara maakler/konsultant Iris Öpik.

Samuti võiks eelnevalt veenduda, et kõik vajalik korteris ikka töötab. “Korteris ringi vaadates klõpsutab huviline või maakler ikka tulesid põlema, seega vaata järele, kas kõik lambid ikka töötavad, vajadusel vaheta pirnid,” soovitas ekspert.

2. Kõik algab fotodest

Kui kodu on korras, järgneb sellele väga oluline etapp, mida sageli müüja poolt alahinnatakse. Öpiku hinnangul püüavad korteri kuulutuses esimeses järjekorras pilku head ja kvaliteetsed fotod.

Ka Tanel Rebase sõnul on kuulutuse avamisel määravaks teguriks just fotod. “Et kinnisvara on siiski kallis vara, ei tohiks müüja jaoks olla probleem palgata professionaalne fotograaf või maakler ja lasta teha müüdavast objektist professionaalsed pildid. On väga suur vahe, kas müügifotod on tehtud isikliku nutitelefoni või selleks ettenähtud fototehnikaga,” ütles ta.

3. Mida vähem üleliigset müra, seda parem

Mida vähem segavaid faktoreid, seda parem korter ostja jaoks välja paistab. Domus Kinnisvara konsultandi sõnul peaks korteri näitamisel huvilistele olla korteris võimalikult vähe üleliigset müra. “Huvilise saabumise ajal ei tasu ette võtta näiteks toidu tegemist või pesu triikimist,” tõi ta näiteid.

4. Loo hubane meeleolu

“Kui korterit näiteks igapäevaselt ei kasutata ja küte on seal maha keeratud või minimaalne, tasub enne huviliste saabumist tuba soojaks kütta, see loob hubasema tunde,” ütles konsultant. Samal põhjusel võiks sisse lülitada ka vannitoa põrandakütte.

Luminori eksperdi hinnangul saab meeleolu luua ka sobivate värvitoonide valikul. “Kui korteris on näiteks mõni erkpunane sein, siis tasub mõelda, kas see ikka on võimalikult suure hulga ostuhuviliste tabamiseks parim värv. Kui seinad on neutraalsemat tooni, siis seda suurem on tõenäosus, et inimestel tekib korteri vastu huvi,” lisas Rebane.

5. Eksperthinnang selgitab tõe

Ent vaid fotode ja esmamuljega kinnisvara ei müü – enamasti läheb selleks tarvis ka hindamisakti ehk eksperthinnangut. Domus Kinnisvara kutseline hindaja Krista Õigus kinnitas, et ka enne vastava hindaja tulekut võiks paari näpunäitega arvestada, et vara ülevaatus võimalikult sujuvalt toimuks:

  • enne hindaja tulekut otsi valmis (kui on võimalik ja olemas) kõik vara kohta käiv materjal, mis on olemas paberkandjal (digidokumendid saab saata pärast ülevaatuse teostamist e-maili teel);
  • taga hindajale kõikidesse ruumidesse ligipääs – ole kindel, et sul on olemas juurdepääs kõikidele lukustatud või suletud ruumidele;
  • võimalusel pane üleliigsed asjad ülevaatuse teostamise ajaks eest;
  • ära varja hindaja eest varaga seotud puudusi või muud olulist infot – hindaja peab teadma kõike infot hinnatava vara kohta, et arvestada infoga hindamisaruande koostamisel.

“Kui need punktid on täidetud, võid olla kindel, et vara ülevaatus toimub sujuvalt ja ilma takistusteta,” ütles kutseline hindaja Krista Õigus lõpetuseks.