arrowarrow2backtotopDeutschdropdownEnglishEspañolEestifacebookSuomiFrançaiskarge-service1karge-service2karge-service3karge-service4large-channelslarge-dayslarge-growthlarge-photoslarge-searchlarge-teamlarge-tvlocation-homelocationlocation2logo_domusmailphonephone2PortuguêsquoteРусскийsearchticktwitteryoutube

Tuleviku linnaruum Tallinna südalinnas

Hõreda asustusega linna serva uue elukeskkonna loomine on võrdlemisi lihtne ülesanne. Ehitada juba välja kujunenud südalinn kaasaegseks ja kõigile mugavaks linnaruumiks, on hoopis keerulisem väljakutse. Siiskijust südalinna ümberkujundamisega meie linnaplaneerijad, arhitektid ja tellijad muuhulgas tegelevad.

Tallinn kui 15-minuti linn, on linnaplaneerimisameti põhimõte, mis peaks olema iga uue planeeringu puhul tagatud. See tähendab, et 15-minutilise jalutustee kaugusel peaks linnaelanik jõudma kõigi eluks vajalike teenusteni. Igas linnaosas liikumine peaks olema sujuv, meeldiv ja mugav nii jalgsi, jalgratta kui ühistranspordi ja autoga.

Elu koondub südalinna

Tallinna ajalooline linna süda, vanalinn, liigub sarnaselt teistele Euroopa vanalinnadele peamiselt turistidele suunatud vabaõhumuuseumi sarnase keskkonna poole, kus on jalgsi küll mugav liikuda, rohealasid ja tassikest teed nautida, ent mille kasutus elupindadena on vähenenud ja nii ei liigu seal kohalik elanik ka teenuste tarbimiseks, mistõttu väheneb kasutus ka äripindade osas.

Kuigi rohealasid, jalgsi liikumise mugavust, kaunist arhitektuuri ja erinevate funktsioonide vaheldumist on vanalinnas rohkem kui kesklinnas üldiselt, siis kordades suurema asustustiheduse tõttu on paljud töökohad koondunud südalinna tornidesse. Koos töökohtadega ja tänu sellele suuremale inimeste liikumisele kolivad ka teenused inimestele järele. Nii omandab südalinn lähitulevikus tõenäoliselt vanalinnaga võrreldes kõige olulisema linnasüdame funktsiooni.

Siiski ei soovi me iga päeva hommikut ja õhtut ebamõistlikult suurtes ummikutes veeta ja nii vaadatakse elupinda rohkem töökoha ja teiste igapäevaste sihtpunktide lähedale. Nõudlus kesklinnas asuvate suuremate perekorterite järele on Tallinna kinnisvaraturul täna tuntavalt olemas. Kesklinnas elades peab aga ka inimmõõtmeline linnaruum olema mugav ja atraktiivne. Tunneme end hästi ikka seal, kus on ka piisavalt rohelust, jalgsi liikumise mugavust, värsket õhku ja midagi ilusat vaadata.

Tramm Liivalaia tänaval

Positiivse uudisena on teatatud Liivalaia trammiliini loomisest. Südalinna läbiv trammiliin on oluline samm ligipääsetavuse ja linnaruumi kvaliteedi tõstmises.

Esimeses etapis luuakse ühendus Pärnu maantee ja Tartu maantee trammiteede vahele. Teises etapis on plaan pikendada trammiteed Suur-Ameerika tänavat mööda Kristiine keskuseni, kus on kavas järk-järgult välja arendada Lilleküla ühistranspordi sõlmjaam. Valmiv Arteri keskus ja planeeritav Stockmanni arendus saavad sellisel kujul oluliselt väärtust juurde ja vajadus autoga tööle liikuda väheneb ilmselt enamike seda piirkonda kasutavate inimeste jaoks. Tööde planeeritud algus on 2026. aastal.

Liivalaia trammiliin. Tallinna Strateegiakeskus

Liivalaia trammiliin. Tallinna Strateegiakeskus

Südalinna tulevik

Maakri asum muutub lähiajal veelgi – jah, sinna mahub veel kõrghooneid! Algatatud on detailplaneering Stockmanni kaubanduskeskuse hoone lammutamisele ja selle asemele planeeritakse rajada äri- ja eluruumidega kaks uut kõrghoonet, kaubanduspinnad ja uus linnaväljak.

Jalakäijatele muutub see oluline sõlmpunkt sellise muudatusega atraktiivsemaks ja kordades mugavamaks ajaveetmispaigaks ja liikumisteeks, kus tänasega võrreldes palju mugavamalt saavad ühendatud Maakri ja Lastekodu tänav. Tekib avar ja roheline päeva- ja õhtupäikesele avatud linnaväljak, kus olulise osana säilitatakse ka ajalooline tellishoone ja korsten.

Esimeses etapis on plaanitud lammutada olemasolev Stockmanni keskuse parkimishoone ning selle asemele ehitada uus parkimishoone ja korterelamu torn. Stockmanni kaubamaja jätkab seni tööd. Teises etapis lammutatakse olemasolev Stockmanni kaubamaja ning ehitatakse uued kaubanduspinnad, lisaks bürootorn.

Lastekodu tänav muutub

Rekonstrueerimise tulemusel saab Lastekodu tänavast täiesti uus ja kvaliteetne linnaruum, mis moodustab koos lähiaastatel täielikult uueneva Keskturu alaga ühtse terviku. Projekt hõlmab Lastekodu tänavat kogu ulatuses – Liivalaia tänavast kuni Masina tänavani ning lisaks ka Masina tänava lõiku Lastekodu tänavast Tartu maanteeni.

Piirkonna kasvavat potentsiaali ette nähes, on Lastekodu tänavale kerkinud uus moodsa arhitektuuriga 6-korruseline äri- ja eluhoone Von Mühle, mille arendajaks on Domus Kinnisvara. Peagi on Von Mühle ümbruses mugav, turvaline ja nauditav liikuda nii jalgsi kui ka jalgrattaga, mis omakorda soodustab perede elupindade koondumist siia piirkonda. Lähedal on koolid ja lasteaiad, trennid ning meelelahutus. Kogu tänava ulatuses lisatakse haljastust, luuakse puhkealad ja piiratakse sõidukiirust 30 km/h.

Neile, kes hindavad pigem ajalooga hooneid, näiteks Eesti arhitektide 1900. kuni 1940. aastatel loodud kivimajade kortereid, mis viimase 10 aastaga on muutunud tõeliseks defitsiidiks, on samuti hea uudis. Päris ära kadunud sellised korterid turult pole ja aegamisi neid ka korrastatakse. Näiteks Tartu maantee ja Odra tänava nurgal on just parasjagu üks selline renoveeritav arendus – Tartu mnt 64. Hoone on projekteerinud tunnustatud ja omal ajal väga trendikas arhitekt Otto Schott ning hoone ümberehitus kaasaegsete mugavustega elu- ja ärihooneks on sündinud koostöös arhitektibürooga Guru Projekt.

Uus ja kaasaegne Keskturg

Astri Grupp omandas 2019. aastal Keskturu krundi ja tegeleb nüüd uue ja tervikliku planeeringuga. Sarnaselt Balti Jaama turule on eesmärk kujundada uuest turust oluline keskus Keldrimäele ja ümbritsevale piirkonnale – kaasaegne kohtumispaik, kus tahetakse aega veeta ja mis rahuldab kõik igapäevased olmevajadused alates värske toidu ostmisest kuni pisikeste teeninduspunktideni, mis on mugavalt kodu ja töökoha lähedal.

Keskturg. KOKO arhitektid

Keskturg. KOKO arhitektid

Uus keskturg, mille planeeritud ehituse algus on juba 2025. aastal, saab olema vaid ligi 100 meetri kaugusel Domus Kinnisvara kõige erilisemast ajaloolisest kortermaja arendusest, Thamme Villast. Vaikne asukoht südalinna tornide ja Keskturu vahelisel tupiktänaval on juba mõne aasta pärast tõenäoliselt üks atraktiivsemaid elupaiku Tallinna kesklinnas.

Thamme Villa reconstruction

Keldrimäe võluvat atmosfääri on täiendamas ka uued kaasaegsed korterelamud, mis on disainitud nii, et sobituksid harmooniliselt asumi ajaloolise keskkonnaga. Näiteks Tartu maantee 60 kinnistule on peagi kerkimas uus modernne ja linnapilti ilmestav 7-korruseline šikilt roheline elu- ja ärihoone T60, mille arendajaks on samuti Domus Kinnisvara. Tühjadele kinnistutele rajatakse uusi kaasaegseid hooned ja siinne asukoht on muutunud atraktiivseks nii elamiseks kui ka investeerimiseks.

Tartu maanteele kerkiv uus elu- ja ärihoone T60. Arendaja: Domus Kinnisvara