arrowarrow2backtotopDeutschdropdownEnglishEspañolEestifacebookSuomiFrançaiskarge-service1karge-service2karge-service3karge-service4large-channelslarge-dayslarge-growthlarge-photoslarge-searchlarge-teamlarge-tvlocation-homelocationlocation2logo_domusmailphonephone2PortuguêsquoteРусскийsearchticktwitteryoutube

Kas miljonivaade on miljoneid väärt?

Igakord, kui tuleb juttu müüdava kinnisvara akendest või hoovist  avanevast vaatest, meenub vana anekdoot, kus maakler kiidab ostuhuvilisele: “Remonti võid sa alati oma maitse järgi teha, aga vaata milline vaade siin on, seda juba mujalt ei leia”. Kui juhtub, et sama ostuhuviline kohtub vaadet kiitnud maakleriga mõne kuu pärast teisel objektil, kuuleb ta maakleri suust: “Vaadake kui kaunis remont siin juba müüja poolt tehtud on” ja vastuseks küsimusele: “Aga siin pole ju mingit vaadet ollagi”, vastab maakler : “Palju sa ikka aknast välja vaatad!”

Siiski jääb õhku küsimus- kui palju mõjutab kinnisvara hinda just vaade? Ilmselt ei suuda ka kinnisvara hindajad, analüütikud ega maaklerid sellele siirast vastust anda ja  numbritesse ning valemitesse panna.

Kõrgemates hoonetes küsitakse ülemistel korrustel suuremat ruutmeetri hinda kui madalamatel ja ostjad on seda ka reeglina nõus maksma. Pole harvad olukorrad, kus uusarendustes müüakse esmajärjekorras maha just kõrgemad ja seega ka kallimad korrused. Möödas on ajad, kus kardetakse viimase korruse elamisi põhjustel nagu probleemid katusega, külmemad küttekehad jne.

Kõrgemate korruste eelistamist on viimasel ajal täheldatud ka järelturu korterite müügis. Selle põhjuseks võib olla aknast avanev vaade või teadmine, et sinu ülemine naaber ei korralda igapäevaselt näiteks steptantsu kursuseid.

Seda võib kinnitada ka olukord, kus kahele vägagi erinevale ja erinevates asukohtades asuvatele  viimase korruse korteritele saab teha ristmüüki. Seega pole oluline, kas korter asub Pääskülas või Kristiines. Vaade on ikkagi võlusõna, mis meelitab paljusi inimesi ja teinekord ei saagi kinnisvara kõige olulisim omadus – asukoht-  nii määravaks kui seda arvata võiks.

Kas need korterid on ka sellevõrra kallimad, et neil on ilus vaade? Mõnevõrra kindlasti, kuid teise ringi kinnisvara puhul on see hinnavahe siiski marginaalne. Pigem aitab hea vaade kaasa müügiperioodi kiirusele.

Oma 16 aastase maakleritöö kogemuse põhjal julgen väita, et ka vaade mõnele suuremale tänavale võib olla hea vaade, kui  enamasti nimetatakse ilusaks vaateid vanalinnale, kõrgemast hoonest madalamatele, merel jne. Erinevaid näiteid suurepärastest vaadetest on palju. Küsimus on maitses.

Kauaks seda vaadet jagub?

Kinnisvara otsimisel ja kaalutletud otsuste langetamisel on soovitav uurida maaklerilt, kas see vaade ka hiljem alles jääb. Planeeringud on avalikud ja nendest selgub, mis on tulevikus plaanis ümbruskonnas ehitada ja kas uued ehitised olemasolevat vaadet mõjutavad.

Milline on kõige õigem ja kallim vaade? On see vaade vanalinnale või merele, on see vaade mereäärselt kinnistult või kõrghoone penthouse’st? Las see jääda siiski igaühe enda otsustada.