arrowarrow2backtotopDeutschdropdownEnglishEspañolEestifacebookSuomiFrançaiskarge-service1karge-service2karge-service3karge-service4large-channelslarge-dayslarge-growthlarge-photoslarge-searchlarge-teamlarge-tvlocation-homelocationlocation2logo_domusmailphonephone2PortuguêsquoteРусскийsearchticktwitteryoutube

Maamajade ostubuum on äratanud Saare ja Muhu ääremaad ellu

Saarte Hääl aprill 2021 väljaande sõnul tõdevad Statistikablogis andmeteadur Arko Kesküla ning juhtivanalüütikud Kaja Sõstra, Märt Leesment ja Jaan Õmblus: “Saaremaa ja Muhumaa – mõlemad on saared, mõlemad on eksklusiivsed ja atraktiivsed, mõlemal on pakkumine limiteeritud, aga käituvad nad täiesti erinevalt. Nimelt Hiiumaal on suvilahinnad viiendiku võrra tõusnud. Kui Statistikaameti andmeil oli 2020. aasta märtsis on Saare maakonnas müügis olnud suvilate ruutmeetri mediaanhind Eesti kõrgeim – 1173,1 eurot, siis tänavu märtsis aga 943,1 eurot. Selle näitaja poolest langes Saare maakond seega hinnaedetabelis neljandale kohale. Hiiumaal seevastu kerkis suvilate ruutmeetri mediaanhind aastaga Eesti kõrgeimaks: 784,3 eurolt 2310,1 eurole. Ameti andmeil langesid Saaremaal suvilate ruutmeetrihinnad algul, mullu märtsist augustini lausa 40%. Sellest tulenevalt võib praegust 20% madalseisu hoopis mõningaseks taastumiseks pidada,” kirjutavad blogipostituse autorid.

Saarte Hääl kevadnumbris samuti väljandele kommentaari andnud Domus Kinnisvara Kuressaare büroo kutseline maakler Natalija Leiten statistikute järeldustega suvilahindade languse osas seevastu ei nõustu. “Kui koroonalaine algas ja saared eriolukorra ajaks lukku pandi, valdas inimesi küll korraks paanika, aga see läks kiiresti üle ning suvel oli olukord kinnisvaraturul juba täiesti tavaline.” Suvilahindade statistilist langust põhjendas Leiten sellega, et kõik tehingud on pandud n-ö ühte patta ning lihtsalt jagatud tehingute arvuga. “Kui 50 000 eurot maksvaid maju müükase suhteliselt vähe, aga tehinguid 25 000-35 000 maksvate majadega tehakse üsna palju, võibki see keskmise hinna alla viia,” selgitas Leiten. Tema sõnul polnud mullune  aasta Saaremaa kinnisvaraturul sugugi halb: “Paljud mandriinimesed tahtsid saartele ning just maale kinnisvara osta.” Sama trend jätkub Leiteni sõnul ka tänavu. “Kuni 30 000 eurot maksvaid maju ostetakse pigem oma vahenditest, kallimate majade ostuks aga tuleb juba pangalt laenu küsida,” tõdes Natalija Leiten.

Artikkel ilmus ajalehes “Saarte Hääl” 10.04.2022 ning täismahus on võimaliks seda lugeda SIIT

Saarte_Haal_10.04.2021 (002)