arrowarrow2backtotopDeutschdropdownEnglishEspañolEestifacebookSuomiFrançaiskarge-service1karge-service2karge-service3karge-service4large-channelslarge-dayslarge-growthlarge-photoslarge-searchlarge-teamlarge-tvlocation-homelocationlocation2logo_domusmailphonephone2PortuguêsquoteРусскийsearchticktwitteryoutube

KUS ASUVAD MAAILMA KALLEIMAD KORTERID?

Sirvides kinnisvaraalaseid uudiseid erinevaist maailma paigust tekkis mõte panna kokku väike võrdlus maailma kalleimate kinnisvarapiirkondade kohta. Eks ekstreemsusi leiab igalt poolt, kuid kõigest ei jõua kirjutada ning sestap võtsingi ette tuntumad linnad.

1. Moskva
Moskva on ilmselgelt Venemaa kõige kallima kinnisvaraga piirkond. Möödunud aastal müüdi seal kõige kallima korterina maha ärimees ja poliitik Vladimir Gruzdev`ile kuulunud eluruum aadressil Korobeiniku põik 1. Selle tagasihoidliku 1230 m2 suuruse korteri omandas hr Gruzdev 2000-date alguses veel ehitusjärgus olevana. Juhin tähelepanu, et enamus uusarenduste kortereid müüakse Venemaal nn „musta karbi“ valmiduses ning kõik sisetööd korraldab uus omanik. Möödunud aasta müük oli muidugi juba „võtmed kätte“ valmiduses. Korter ise oli läbi viie maapealse ja kahe maaaluse korruse, parkimiskohad kuuele autole (alumistel korrustel) ning loomulikult bassein (viimasel korrusel). Kõige selle hinnaks 50 miljonit dollarit, mis oma ca 40 000 dollarilise ruutmeetrihinnaga ei ole üldsegi Moskva luksuskorterite turul üüratult kallis. Ruutmeetrihinnad võivad seal olla isegi kuni kaks korda kallimad.
Mõistmaks Moskva positsiooni Venemaal, võib paralleelina kohe kõrvale võtta hinnaklassilt järgmise linna Peterburi, kus kinnisvarahinnad kipuvad olema Moskva omadest ca poole madalamad. Olen päris ohtralt pidanud kuulama, kuidas nördinud peterburilased kurdavad, et moskvalased ostavad nende linnas odavat kinnisvara kokku. Selle põhjamaise Veneetsia kallimad korterid on hinnaklassis 20 miljonit dollarit ning sellegi hinna juures pole eriti ohtralt tehinguid ette näidata.
Kui rääkida keskmisest hinnast Venemaal, siis statistikat olen näinud väga erinevat. Aga Venemaa Maaklerite Gildi poolt on välja toodud järgmised numbrid (TOP 5 kalliduselt 2011.a., esitan eurodes, sest nii on mul lihtsam konventeerida ):
– Moskva … 4525 eur/m2
– Peterburg … 2212 eur/m2
– Moskva ümbruse väiksemad linnad … 1790 eur/m2
– Jekaterinburg … 1535 eur/m2
– Habarovsk … 1475 eur/m2

2. Pariis
Kahjuks ei ole see artikkel soodsatest piirkondadest. Ja seetõttu pole meil ka erilist põhjust rääkida Pariisist. Hoopis Lõuna-Prantsusmaal on kaunitest villadest tulvil maaliline kuurortlinn nimega Cap Ferrat, kus kinnisvarahinnad (keskmiselt 82 660 eur/m2) löövad Pariisi keskmist ruutmeetri hinda pika puuga. 2012 nimetati Cap Ferrat City private Bank`i ja Knight Frank kinnisvarabüroo poolt teiseks maailma kalleimaks piirkonnaks Monaco järel ja Londoni ees. Siiski ei saa ka Cap Ferrat puhul välja tuua rekordilisi korteritehinguid, sest tegemist on eelkõige just villade piirkonnaga ning mitmetuhanderuutmeetriliste korteritega kortermaju seal lihtsalt pole.
Siiski ei maksa Pariisi päriselt maha matta. Nimelt eelmise aasta kinnisvaraturu käibeid vaadates ning seejuures Londoni ning Pariisi käibeid võrreldes ilmneb tendents, et investorite huvi Pariisi vastu kasvab. Seega on põhjust lootusrikkalt oodata ning küllap kuuleb maailm ka varsti mõne superkorteri müügitehingust Pariisis.

3. New York
Keskmist hinda arvestades on New Yorgis kinnisvara ostmine täitsa soodne (keskmine tehinguhind väidetavasti ca 37 220 eur/m2, mis tundub isegi Manhattani kohta keskmisena liiga kõrge olevat). Samas linna kallimad korterid ei jää hinnasildi poolest alla Londoni analoogidele. Suve lõpus pandi West 56 tänaval majas nr 150 st City Spire nimelises pilvelõhkujas müüki ca 750 m2 suurune penthouse. Kogu USA kalleim korteri pakkumine. Selle läbi kolme korruse paikneva korteri hinnasildile on kirjutatud täpselt 100 mlj dollarit ning kohalikud kinnisvaraspetsialistid loodavad, et tehingu korral püstitakse New Yorgi kinnisvaraturu uus rekord. Korter nagu iga teinegi – kuus magamistuba, oma konverentsiruum/söögituba kahekümnele inimesele, eraldi ruumid teenijatele, kunstigalerii omaniku hindamatu kunstikogu tarbeks, marmorpõrandad ja sambad, lift korteri kolme korruse vahel mugavaks liiklemiseks, veinikelder 1000 pudeli tarbeks, hõbedast klosett jne. Ja loomulikult väliterrass, mis võimaldab takistamatult pilve piiril teha hommikujooksu ümber korteri välisperimeetri. Olgu öeldud ka, et praegune omanik ostis selle korteri 4,5 mlj dollariga ca 20 aastat tagasi.
Huvitava faktina toon veel välja, et City Spire algne arendaja hr Ian Bruce Eichner tegi selle maja 1988 aastal kõrgema, kui New Yorki ehitusreeglid lubasid. Kas meenutab ehitusvaldkonna asjaajamist Eestis? Eks ikka, sest pärast mõningast kemplermist leppisid New Yorki linn ja hr Eichner kokku, et pilvelõhkuja jääb lõhkuma ka kõrgemal asuvaid pilvi ning valurahaks peab hr Eichner ehitama lähedusse ühe tantsukooli. Igatahes tekitasid City Spire ülemised konstruktsioonid algselt nii palju dünaamilist müra, et naabermajade elanikud hakkasid kaebama. Trahvide ähvardusel tuli konstruktsioonid ümber ehitada muutes tuule liikumist ülemistes konstruktsioonides ning sellega tagati ka naabrite unerahu. Huvitav, kas korteri uus omanik peab väliterrassil hommikukohvi joomiseks nii ennast kui kohvitassi nööriga maja külge siduma?

Kuid see City Spire katusekorterist loodetav rekord on siiski ainult „oleks“, sest tehingut veel pole. Reaalne tehing tehti käesoleva aasta maikuus hinnaga ligi 90 miljonit dollarit sealsamas lähedal West 57 tänava majas nr 157 st One57 nimelises pilvelõhkujas asuva korteriga. See 90-korruseline klaasfassaadide ja imeilusate vaadetega torn on alles ehitamisel. Sellises majas kujunevast luksuslikust elustiilist annab ehk aimu fakt, et ruumide haldus on antud luksushotellide ketile Park Hyatt. Vahetult enne seda tehingut püstitas 2011 aasta lõpus hinnarekordi Vene miljardäri Dmitri Rybolevlevi tütar, kes ostis samas lähedal 626 m2 suuruse korteri ostuga 88 miljoni dollari eest.

4. London
2010 aasta augustis maksis Ukraina miljardär Rinat Akhmetov 221 miljonit dollarit penthouse`i eest Londoni One Hyde Park`is. Kui sa oled Ukraina kaevuri poeg, veidi kriminaalse minevikuga, oled teeninud oma 16 mld dollari suuruse varanduse panganduse ja maavaradega nii siin kui sealpool Atlandi ookeani ja ühtlasi oled Donetski Šahtjor jalgpalliklubi omanik, siis millise kodu sa omale ostaksid? Loomulikult 2325 m2 suuruse korteri Londoni kõige kallimas majas. Koos super asukohas ent büroohoonele sarnanevas majas asuva korteriga saad sa väidetavasti kaasa tunneli üle tänava asuvasse Mandarin Oriental Hotelli, kus One Hyde Park`i reseidente käsitletakse alaliste aukülalistena, sealsete luksuste nautimiseks (ilmselt jääb kodus veel väheks), endistest SAS eriüksuslastest koosneva turvameeskonna, kuulikindlad aknad, isikliku veinikeldri ja naabriks 85 rikkurit, sealhulgas näiteks hiljuti samas majas korteri ostnud Qatari peaministri šeik Hamad bin Jassim`i. Ekspertide hinnangul sai hr Akhmetov lisaks uue kodu ostuhinnale tasuda veel ca 96 000 dollarit.
Siiski ei maksnud hr Akhmetov selles majas nii kõrget hinda, kui arendajatest vennad Nick ja Christian Candy lootsid, sest ülemiste korruste ning seetõttu parima vaatega korterite eest küsitakse üle 103 000 dollari ruutmeeri kohta. Näiteks käesoleva aasta kevadel pandi seal müüki 104 miljoni dollari eest vaid 5 magamistoaga korter üldpinnaga „kõigest“ 835 m2. Igatahes on One Hyde Park luksuskorterid kõvasti kallimad Londoni keskmisest kinnisvarahinnast (ca 78 080 eur/m2).

5. Monte Carlo
Kas eelnevast saab veel hullemaks minna? Jah saab küll. Needsamad eelnimetatud vennad Nick ja Christian Candy müüsid 2010 aasta septembris st ca kuu aega pärast edukat Londoni One Hyde Park tehingut USA-s sündinud Kreeka juurtega ärimehele Constantine Alexander-Goulandris`ele Monte Carlos asuva „6-toalise“ korteri 308 mlj dollari eest. 6-toaline on muidugi suhteline, sest kolm neis magamistubadest on peaaegu omaette korterid koos garderoobide, vannitubade, teenijaruumide jne jne jne pindadega. Lisaks loomulikult avar puitdekooriga raamatukogu, SPA, oma aed ja katuseterrassid. See kõik ei maksa siiski 308 mlj dollarit. Maksab asukoht. Ja see vaade, mis avaneb kõigilt rõdudelt. Maja, mille nimi on La Belle Epoque (Kaunis Ajastu, prants.k) on üks parema asukohaga ja parimate vaadetega ehitisi selles tikutopsi suuruses riigis. Loomulikult ei saanud hr Constantine Alexander-Goulandris sellist tehingut endale vabalt lubada – korteri sisuliseks ostjaks oli ikkagi Dubai kuninglik perekond Al-Mahktoum, kes oli sunnitud oma varasid araabiamaade ebastabiilset olukorda arvestades stabiilsematesse piirkondadesse viima. Olgu öeldud, et Monaco keskmine kinnisvarahind on maailma kõrgeim – ca 93 140 eur/m2.

Kus siis on Tokyo, Peking jt kuumad kohad? Kallimate kinnisvarapiirkondade esiotsas neid igatahes pole. Jaapani kinnisvaraturule mõjus hävitavalt 80-nendate lõpus aset leidnud klasikaline ent suuremõõtmeline kinnisvarakrahh, mille tagajärgi tuntakse veel tänaseni. Hiina on küll meeletute infrastruktuuriprojektide tsentraalse arendamise tulemusena tõusnud maailma suuruselt teiseks majanduseks ning küllap seal turul leidub ka ülikallieid kortereid, kuid pigem ollakse hädas olemasolevagi mahu mahamüümisega kohalikule piiratud ostujõuga tarbijaskonnale. Ja Tallinn ??? Jah, ka Tallinn on kuskil olemas. Kuskil teies universumis.

2011 aastal tehti Tallinna kalleimad korteritehingud Vanalinna korteritega. Kõik alla 1 mlj euro kogumaksumusega. Kõrgeim ruutmeetrihind oli 11 609 eur/m2. Kuigi Eesti mõistes oli tegemist suhteliselt suurte korteritega ja majaosadega, siis midagi võrreldavat metropoli tehingutele siit õnneks ei leia. 2012 aastal on Vanalinna majaosadega tehtud juba tehinguid ka tasemel 1,2 mlj eurot, kuid kõrgeimad keskmised hinnad on saavutatud suhteliselt väiksemate Vanalinna korterite puhul ning need jäävad tugevalt eelmise aasta rekordile alla. Aga 2012 ei ole veel läbi ning võimalusi rekordite püstitamiseks on ka Tallinnas.